Rıza Kayaalp, gözünü yeni şampiyonluklara dikti

Rıza Kayaalp, gözünü yeni şampiyonluklara dikti
Rıza Kayaalp, gözünü yeni şampiyonluklara dikti
- Avrupa Oyunları'na hazırlanan milli güreşçi Rıza Kayaalp, hem bu turnuvada hem de Dünya Güreş Şampiyonası'nda, altın madalyalarına yenisini eklemek istiyor - Kayaalp: "Dünya şampiyonalarında iki senedir kaçırdığım altın madalyayı bu yıl almak istiyorum"

MERSİN (AA) - BASİR GÜLÜM - Avrupa ve dünya şampiyonu milli güreşçi Rıza Kayaalp, bu yıl ilk kez Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenecek Avrupa Oyunları'nda altın madalya kazanarak, olimpiyat vizesi almak istediğini söyledi.

Dünya güreş şampiyonalarında 2009 ve 2010'da bronz, 2011'de altın madalya kazanan Kayaalp, Avrupa güreş şampiyonalarında da 2010 ve 2012'de altın, 2011'de gümüş, 2012 Londra Olimpiyatları'nda ise Gürcü Guram Pherselidze'yi mağlup ederek bronz madalya aldı.

Başarılarına yenilerini eklemek için hazırlıklarını sürdüren Kayaalp, AA muhabirine, geçen ay İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen Grekoromen Güreş Dünya Kupası'nda, Türkiye 'nin B Grubu'nda 4. olduğunu, bu turnuvada Ermeni, Rus, Macar ve İranlı rakiplerini sayı farkıyla yendiğini anımsattı.

Kayaalp, bu yıl ilk defa Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenecek Avrupa Oyunları'nda altın madalya kazanıp, olimpiyat vizesi almak istediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Nisanda Uluslararası Vehbi Emre Güreş Turnuvası var. Orada güreşeceğim. Bu da Avrupa Oyunları için son hazırlığımız olacak. Dünya şampiyonalarında en son 2011'de altın madalya kazandım. İki yıldır büyük bir şansızlık yaşıyorum. Dünya şampiyonalarında iki senedir kaçırdığım altın madalyayı bu yıl almak istiyorum. Öncelikli hedefim, eylülde Las Vegas'ta düzenlenecek Dünya Güreş Şampiyonası'nda altın madalya alarak bu alandaki şampiyonluğumu ikilemek. Daha sonra olimpiyat vizesi alarak, önümdeki maçlara hazırlanmak. Maçları kazanacağıma, ülkeme altın madalyalar kazandıracağıma inanıyorum."

Dopingle mücadele kapsamında yürütülen projelere destek verdiğine de değinen Kayaalp, genç sporculardan yanlış yollara sapmamalarını istedi.

Gençlere ve spora yeni başlayanlara, öncelikle sağlıklı kalmaya özen göstermelerini tavsiye eden Kayaalp, şöyle konuştu:

"Sağlık olmadan geleceğimiz olmaz. Eğer gençler, doping belasına bulaşırsa sağlığını da yavaş yavaş yitirir. Gençlerimize ve spora yeni başlayan kardeşlerimize tavsiyem, bu pisliğe çekmek isteyen kim olursa olsun, hiç birinin sözünü dinlemesinler. Sadece hırsla, azimle çalışarak da şampiyon olunabilir. Sporcuların, rakiplerine ve ülkelerine saygı için de dopingden uzak durması gerekir."