"Sarıulak" zeytini marka olma yolunda

"Sarıulak" zeytini marka olma yolunda
"Sarıulak" zeytini marka olma yolunda
-Tarsus Kaymakamı Atmaca: "Tarsus'ta yetişen ve son derece kaliteli olduğu bilinen sarıulak cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması yönünde Türk Patent Enstitüsü'ne başvuruda bulunduk"

MERSİN (AA) - Tarsus ilçesinde yetişen ve son derece kaliteli olduğu bilinen sarıulak cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması yönünde, Türk Patent Enstitüsüne başvuruda bulunuldu.

Tarsus Kaymakamı Bekir Atmaca başkanlığında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası öncülüğünde oluşturulan Tarsus Zeytin Platformu tarafından, sarıulak cinsi zeytine coğrafi işaret alınması için Türk Patent Enstitüsüne başvuru yapıldı.

Atmaca, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tarsus'un gelişmesi için birlik ve beraberlik içinde çalıştıklarını ifade etti.

İlçede son derece kaliteli zeytinlerin yetiştiğinin altını çizen Atmaca, "Tarsus'ta yetişen ve son derece kaliteli olduğu bilinen sarıulak cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması yönünde Türk Patent Enstitüsüne başvuruda bulunduk. Türk Patent Enstitüsünün vereceği karar doğrultusunda, bu zeytinin Tarsus'a özgü olduğu tescillenecek." diye konuştu.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak da oda olarak bölgede zeytinciliğin geliştirilmesi ve sarıulak zeytininin tüm dünyaya tanıtılması için her türlü desteğe hazır olduklarını vurguladı.

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya ise halkın refah düzeyinin gelişmesi için el ve gönül birliği içinde çalışacaklarını ifade etti.