Şeftali fiyatı Mersinli çiftçiyi mutlu etti

Şeftali fiyatı Mersinli çiftçiyi mutlu etti
Şeftali fiyatı Mersinli çiftçiyi mutlu etti
- Mersin'de geçen sezon kilogramı 1 liradan satılan şeftali bu yıl dalında 1,5 liradan alıcı buluyor - Erdemli Ziraat Odası Başkanı Öger: - "Temennimiz fiyatların bu seviyede devam etmesi"

MERSİN (AA) ? Mersin'in Erdemli ilçesinde yüksek kesimlerde yetiştirilen şeftalinin geçen yıl 1 lira olan kilogram fiyatının bu hasat döneminde 1,5 lira seviyelerinde olması üreticiyi mutlu etti.

Üzümlü Mahallesi'nde şeftali hasadına katılan Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ahmet Öger, gazetecilere yaptığı açıklamada, ürünlerin kalitesinin ve rekoltesinin üreticiyi memnun ettiğini belirtti.

Geçen yıl 1 liradan alıcı bulan şeftalinin bu sezon dalında 1,5 liradan satıldığını bildiren Öger, "İlçe genelinde 13 bin 500 dönüm arazide 60-70 bin ton şeftali üretiliyor. Şu an toplanan şeftali erkenci olmasından dolayı ihracata gitmiyor ancak iç piyasadan yüksek talep görüyor. Temennimiz fiyatların bu seviyede devam etmesi" dedi.

Üzümlü Mahallesi Muhtarı Mustafa Başbilen ise güzlük üzüm yetiştirmesiyle bilinen mahallede alternatif ürün olarak yetiştirdikleri şeftalilerin de son iki yıldır yüzlerini güldürdüğünü söyledi.

Başbilen, fiyatların sezon sonuna kadar yüksek seviyede kalması halinde üreticilerin şeftaliye daha çok yöneleceğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Mersin

  ,

  Ziraat

  ,

  ilçe

  ,

  lira

  ,

  sezon