Seralarda "zirai don" nöbeti

Seralarda "zirai don" nöbeti
Seralarda "zirai don" nöbeti
- Mersin'in Silifke ilçesinde hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle üreticiler, gece seralarda soba yakarak dona karşı önlem aldı

MERSİN (AA) - Silifke ilçesinde hava sıcaklığının düşmesi ve zirai don tehlikesi oluşması nedeniyle üreticiler, geceleri seralarda soba yakarak ürünlerinin zarar görmesini önlemeye çalıştı.

İlçedeki üreticiler, son günlerde yaşanan soğuk hava nedeniyle akşamdan sabahın ilk ışıklarına kadar seralarına kurdukları sobaları yakarak ürünlerini donma tehlikesine karşı önlem aldı.

Atayurt Mahallesi'nde 18 yıldır serada domates üretimi yapan ve çocuklarıyla seralardaki sobaları yakıp ürünlerini korumaya çalışan Ali Güven, gazetecilere yaptığı açıklamada, serasında kurduğu kömür sobalarını akşamın ilk saatlerinde yakıp sönmemesi için sabaha kadar nöbet tuttuğunu söyledi.

Seradaki sıcaklığın sıfırın altına düşmesinin ürünün değerini düşürebileceğini vurgulayan Güven, özellikle yeni ekilen domates fidelerinin çok hassas olduğunu, korunması gerektiğini ifade etti.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can da bu yıl ilçe genelinde 4 bin dönüm serada yaklaşık 50 bin ton domates hasadının yapılacağını bildirerek, tedbir alınmadığı takdirde gece sıfırın altına düşen hava sıcaklığının ürünün değer kaybetmesine yol açabileceğini anlattı.


  ETİKETLER:

  Mersin

  ,

  Silifke

  ,

  Gece

  ,

  Ziraat

  ,

  Hava

  ,

  ilçe

  ,

  Karşı