Silifke'de kivi üretimi yaygınlaşıyor

Silifke'de kivi üretimi yaygınlaşıyor
Silifke'de kivi üretimi yaygınlaşıyor
MERSİN (AA) - Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden olan Silifke ilçesinde deneme amacıyla başlayan kivi üretim alanları her geçen yıl...

MERSİN (AA) - Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden olan Silifke ilçesinde deneme amacıyla başlayan kivi üretim alanları her geçen yıl artıyor. 

Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, yaptığı açıklamada, Kızılgeçit Mahallesi'nde 12 yıl önce bir dönümlük alanda başlayan kivi üretiminin 22 dönüme çıktığını, yıllık 50 ton ürün hasat edildiğini kaydetti.

Silifke'deki ürün çeşitliliğini artırabilmek adına önemli adımlar attıklarını ifade eden Can, bu yıl hasadı yapılan kivinin kilosunun 4 liradan satıldığını belirtti.

Kızılgeçit, Ovacık ve Sömek mahalleleri başta olmak üzere kırsal kesimlerde kivi üretiminin arttırılmasına yönelik çalışmalara devam ettiklerini ifade eden Can, şöyle devam etti:

"Rüzgara kapalı, güneş yönünde hafif eğimli, soğuk havanın kolayca akıp gittiği araziler, kivi için en uygun alanlardır. Kivi asmaları üçüncü yaştan itibaren meyve vermeye başlar. Ekonomik ömrü 20-25 yıldır. Asmalar bölgelere göre değişmekle birlikte nisan başında yapraklanır, mayıs sonunda çiçek açar. Hasat ise genellikle ekim sonunda yapılır. Kivi, kendi ağırlığını taşıma özelliğinde olmayan bir bitki türüdür. Bitkinin askıya alınması ve desteklenmesi gerekir. Kivi bitkisi bol saçak kök yaptığı için topraktan çok fazla bitki besin elementi alan bir bitkidir. Bu nedenle dikim öncesi yapılan taban gübrelemesi ile verim çağında yapılan yıllık gübreleme çok önemli. Bu konuları anlattığımız çiftçiler, önümüzdeki süreçte ilçeden daha fazla kivi üretmeye başlayacaktır."