Suriyeli sığınmacılar kendi milli takımlarını kurdu

Suriyeli sığınmacılar kendi milli takımlarını kurdu
Suriyeli sığınmacılar kendi milli takımlarını kurdu
- Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Mersin'e sığınan, aralarında 12 eski milli futbolcunun da bulunduğu Suriyeliler, temsil için FIFA'ya başvurdu - Teknik direktör Mona: "Herkese bizim terörist değil, sivil bir halk olduğumuzu göstereceğiz"

MERSİN (AA) - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak geldikleri Mersin'de kendi milli takımlarını kuran Suriyeli sığınmacılar, temsil için FIFA'ya başvurdu.

Daha önce profesyonel futbol oynayan Suriyeliler tarafından kurulan takım, hazırlıklarını Mersin'de sürdürüyor.

Takımın teknik direktörü Marwan Mona, AA muhabirine, ekibin temellerinin 4 ay önce atıldığını ve alınan iznin ardından çalışmalara başladıklarını söyledi. Takımda 12'si milli, 22 futbolcunun bulunduğunu vurgulayan Mona, ülkelerini temsil etmek için dosya hazırladıklarını ve FIFA'ya başvurduklarını ifade etti.

FIFA'dan olumlu cevap beklediklerini aktaran Mona, "Halen ülkemizdeki hapishanelerde bulunun oyuncularımız var, 150'ye yakın futbolcumuz şehit oldu. Hepsini isim olarak sunduk. İnşallah iyi bir yanıt alacağız" dedi.

Ülkelerini temsil etmek için yaptıkları başvurunun önemine işaret eden Mona, şöyle devam etti:

"İnşallah özgür Suriye'nin oyuncuları olacak bunlar. Hepsi 1994-1995 doğumlu gençler. FIFA'dan onay geldikten sonra bütün turnuvalara hazırlanıp, katılmak istiyoruz. Herkese bizim terörist değil, sivil bir halk olduğumuzu göstereceğiz. "

 

- "Birçoğu  Türkiye 'ye gelmek istiyor"

 

Mona, birçok futbolcunun Esed zulmünden kaçıp, kendilerine katılmak istediğini ancak tehdit aldıklarını savundu.

Suriye'deki oyuncularla sürekli görüştüklerini belirten Mona, birçoğunun Türkiye'ye gelmek istediğini kaydetti.

Şu anda 12 milli futbolcunun Mersin'de olduğunu dile getiren Mona, "Yaklaşık 40 civarında futbolcu daha ülke dışına çıkamadı. Buradaki futbolcular hep Suriye'den ve çoğu profesyonel. Şu an eksiğimiz çok ama razıyız. Giderlerimiz bir Suriye şirketi ve sponsorlar tarafından karşılanıyor" diye konuştu.

?Sponsorların yanı sıra Türkiye'nin de milli takım yolunda kendilerine yardımcı olduğunu vurgulayan Mona, kendilerine saha tahsis edilen Türkiye'yi ikinci vatan olarak gördükleri belirtti. 

Savaş nedeniyle Suriye'de futboldan eser kalmadığına işaret eden Marwan Mona, "Türkiye devleti bir söz vermiş; bir tampon bölge kurulacak, oraya dönüp futbola devam edeceğiz. Suriye'de futbol oynamak imkansız. Çünkü sahaya füzeler, varil bombaları düşüyor. Silah altında top oynanıyor. Dünyaya sporun devam ettiğini göstermek istiyorlar ama silah zoruyla bunu yapıyorlar. O yüzden burada özgür bir Suriye takımı kurduk" değerlendirmesinde bulundu.

 

- Türkiye'de forma giyen de var 

 

Eski milli oyuncu 27 yaşındaki Ziad Ajouz da savaş çıktıktan sonra bir süre futbola ara verdiğini, ardından sığındığı Türkiye'de Bartınspor ve Edirnespor'da forma giydiğini söyledi.

FIFA'dan olumlu yanıt beklediklerini belirten Ajouz, şunları kaydetti:

"İnşallah bu takım Suriye'nin milli takımı olacak. Bizim için buralarda olmak çok zor. Ölen arkadaşlarımız var. Biz futbol ile ikinci bir yol açtık. Belki 2-3 yıl sonra futbolu bırakacağız ama çocuklarımız devam edecek. İnşallah genç milli takımlar olacak. Halk sadece savaşı düşünmesin, spor gelişecek inşallah, transferler olacak, insanlar para kazanacak."