Tantunici çıraklığından Meclis'e

Tantunici çıraklığından Meclis'e
Tantunici çıraklığından Meclis'e
- Tantuniciliğe küçük yaşta çırak olarak başlayan iş adamı Hacı Özkan, 26. dönemde AK Parti'den Mersin Milletvekili seçilerek girdiği TBMM'de esnafı temsil edecek - Özkan: - "TBMM bir zenginlik ve her kesimden vekillerin olması gerekiyor. Ben yeni dönemde esnaf ve sanatkarın orada temsilcisi olacağım"

MERSİN (AA) - MUSTAFA GÜNGÖR - Tantuniciliğe küçük yaşta çıraklıkla başlayan iş adamı Hacı Özkan,  26. dönemde AK Parti'den Mersin Milletvekili seçilerek girdiği TBMM'de esnaf ve sanatkarın temsilcisi olacak.

 Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aslen Adıyamanlı olduğunu, 7 yaşından itibaren de Mersin'de yaşadığını belirterek,  gıda sektöründe lokanta, pastane ve kafeteryalarda çocukluktan beri çalıştığını ifade etti.

Hacı Özkan, "Tantuni benim çocukluk dönemimde fazla bilinmeyen yöresel bir yemekti. Ben de çırak olarak başladım, kalfa ardından da usta oldum. Başarılı çalışmamla iş adamlığına kadar yükseldim" dedi.

1992 yılında kendi iş yerini açtığını, 2000 yılında da Türkiye'de tantunide ilk marka tescilini yaptırdıklarını anlatan Özkan, "1999 yılında Mersin Lokantacılar, Kebapçılar, Kafeteryacılar, Tatlıcılar ve Pastacılar Esnaf Odası'nın Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildim. 2002 yılında Oda Başkanı oldum ve AK Parti aday adayı olana kadar bu görevimi sürdürdüm. Türkiye Lokantacılar, Pastacılar Kafeteryacılar Federasyonu'nda Yüksek İstişare ve Denetim Kurulu Üyeliklerinde görevler aldım. 2014 yılında Federasyon'un Genel Başkan adayı oldum ve az bir farkla kaybettim" diye konuştu. 

- "Esnafın temsilcisi olacağım"

Kuruluşundan itibaren çalıştığı AK Parti'den 2009 yılında Akdeniz Belediye Başkan adayı olduğunu anımsatan Özkan, adaylık düşüncesi bulunmadığını ancak o zaman AK Parti Genel Başkanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekibinin kendisine görevi uygun gördüğünü kaydetti.

O dönem seçilemediğini ancak esnaftan büyük destek aldığını aktaran Özkan, şunları söyledi:

"Benim adaylığım partimizde çiftçisinden esnafına kadar herkesin belediye başkan adayı olabileceğini gösterdi. Türkiye'yi 13 yıldan beri başarıdan başarıya götüren AK Parti iktidarlarının ülkemi yine başarıdan başarıya götüreceği inancıyla hep çalıştım. 26. dönemde aday adayı oldum ve partimin takdiriyle 4. sıradan aday gösterildim. Arkadaşlarımızın ve teşkilatlarımızın çalışmasıyla Mersin'de birinci parti olduk."

Özkan, Türkiye genelindeki esnafın ve oda başkanlarının siyasi görüşleri farklı olduğu halde meslektaşlarından aday gösterilmesi nedeniyle her türlü desteği aldığını ifade etti.

Esnafın sorununu çok iyi bildiğini vurgulayan Özkan, "Esnafla ilgili yasal düzenleme yapılacağı zaman esnaf kökenli olmayan milletvekili arkadaşlarımız bizim sorunlarımızı çok iyi bilemezler. TBMM bir zenginlik ve her kesimden vekillerin olması gerekiyor. Ben yeni dönemde esnaf ve sanatkarın orada temsilcisi olacağım" diye konuştu.