Tarsus Uluslararası Yarı Maratonu

Tarsus Uluslararası Yarı Maratonu
Tarsus Uluslararası Yarı Maratonu
- Bu yıl 11'incisi düzenlenen ve 12 ülkeden bin 223 sporcunun katıldığı yarı maratonunda, erkeklerde Kenyalı Evans Kiplagat, kadınlarda aynı ülkeden Purity Jebichii Changwony birinci oldu

MERSİN (AA) - Bu yıl 11'incisi düzenlenen ve 12 ülkeden bin 223 sporcunun katıldığı Tarsus Uluslararası Yarı Maratonu'nda, erkeklerde Kenyalı Evans Kiplagat, kadınlarda aynı ülkeden Purity Jebichii Changwony birinciliği elde etti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Kültür Sanat Sokağı'ndaki törende, 11 yıl önce başlattıkları etkinliğin devam etmesinden gurur duyduklarını söyledi.

Sporun, barış, kardeşlik ve saygı olduğunu ifade eden Kocamaz, "Barışı bu kentte yükseltmek için gayret ediyoruz. Bu maratonların da amacımıza ön ayak olmasını diliyoruz. İnşallah bundan sonra da Mersin'de tam maraton başlatıyoruz. Mersin'den başlayan bu barışın ülkemize yayılmasını istiyoruz" diye konuştu. 

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can da uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, "Sporun en güzel örneği  bugün burada sergileniyor. Dili, dini ve ırkı ne olursa olsun 12 ülkeden bin 223 sporcu, barış içinde kardeşçe mücadele veriyor. Spor etkinlikleri ile Tarsus'un adını duyurmak, bize büyük onur veriyor" dedi.

Konuşmaların ardından 21 kilometrelik parkurda gerçekleştirilen yarı maratonunda, erkeklerde Kenyalı sporcular Evans Kıplagat 1 saat 2 dakika 12 saniye ile birinci, Evans Kipkoech Korir 1 saat 2 dakika 15 saniye ile ikinci, Amos Kiprutu da 1 saat 3 dakika 2 saniye ile üçüncü oldu.

Kadınlarda da Kenyalı sporcular Purity Jebichii Changwony 1 saat 11 dakika 34 saniye ile birinci, Kipchumba Maurine Jelagat 1 saat 15 dakika 14 saniye ile ikinci olurken, Nilay Ersun da 1 saat 15 dakika 25 saniye ile üçüncü geldi.

Dereceye giren sporculara kupa ve madalya ile ödül olarak da birincilere 3 bin dolar, ikincilere bin 500 dolar, üçüncülere 750 dolar verildi.