Tarsus'ta "Yörük Müzesi" açıldı

Tarsus'ta "Yörük Müzesi" açıldı
Tarsus'ta "Yörük Müzesi" açıldı
MERSİN (AA) - "Halil Atılgan Toroslar Yörük Müzesi" Tarsus ilçesi İncirgediği Mahallesi'nde törenle açıldı.Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı...

MERSİN (AA) - "Halil Atılgan Toroslar Yörük Müzesi" Tarsus ilçesi İncirgediği Mahallesi'nde törenle açıldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, açılışta yaptığı konuşmada, Halil Atılgan'ın Çukurova'nın yetiştirdiği çok önemli bir sanat ve kültür adamı olduğunu belirterek, "Biz de belediyeciliği geçmişle gelecek arasında oluşturulacak köprüde sac ayağı olarak gördük ve kültür konusunda her türlü desteği verdik" şeklinde konuştu.

Müzeyle ilgili bilgiler veren Dr. Halil Atılgan da babasından kalan bir arsa üzerindeki evi müze haline getirdiğini, burada 50 yıldır biriktirdiği envanterleri sergileyeceğini belirterek, müzede kitap , taş plak, müzik aletleri, yörenin kadınlarının başına bağladıkları yazma çeşitleri, otantik taşlar ve etnografik malzemelerin bulunduğunu söyledi.

 Atılgan, Mersin, Adana, Tarsus ve Karaisalı belediyelerine desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ise kültürel değerlerin sahip çıkılarak gelecek kuşaklara bozulmamış bir biçimde aktarılması gerektiğini vurgulayarak, "Müze bu açıdan çok önemli. Burası kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılmasına ve kültürümüzün yaşatılmasında başrolü oynayacak" dedi.

Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan ise müzenin hayırlı olmasını diledi.

İncirgediği Muhtarı Ahmet Şaşmaz da mahallelerine böylesine güzel bir müzenin açılmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından müzenin açılışı yapıldı.