TBB Başkanı Feyzioğlu:

TBB Başkanı Feyzioğlu:
TBB Başkanı Feyzioğlu:
- "(Antalya'da avukatlara yapılan müdahale) Ağır şekilde kınıyoruz ve meslektaşlarımıza saldıran polislerin ve saldırtan amirlerin hak ettikleri cezaya çarptırılmasının takipçisi olacağız"

MERSİN (AA) - Türkiye Barolar Birliği (TTB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Antalya'da avukatlara yapılan müdahaleye ilişkin, "Ağır şekilde kınıyoruz ve meslektaşlarımıza saldıran polislerin ve saldırtan amirlerin hak ettikleri cezaya çarptırılmasının takipçisi olacağız" dedi.

Feyzioğlu, Mersin Barosu Staj Eğitim Yılı'nın başlaması dolayısıyla Mersin Barosu'nda düzenlenen törende, stajyerlikten avukatlığa geçen avukatlara cübbelerini giydirdi. 

Daha sonra stajyer avukatlara Staj Eğitim Yılı'nın başlaması dolayısıyla eğitim veren Feyzioğlu, eğitimin sonunda avukatların sorularını cevapladı.

Ardından Mersin Gazeteciler Cemiyeti'ni de ziyaret eden Feyzioğlu, burada yaptığı konuşmada, Antalya'nın Alanya ilçesinde,  Ankara 'daki patlamayı protesto eden avukatların ağır şekilde darp edildiğini öne sürdü.

Baro yönetiminin avukatlarla bir basın açıklaması yapmak istediğini ve Antalya Barosu yönetim kurulu üyesi Polat Balkan'a 10 santimetre mesafeden gaz sıkıldığını iddia eden Feyzioğlu, şunları kaydetti:

"Ağır şekilde kınıyoruz ve meslektaşlarımıza saldıran polislerin ve saldırtan amirlerin hak ettikleri cezaya çarptırılmasının takipçisi olacağız. Laf olsun diye değil, sonuna kadar gideceğiz bunun. Bugün sonuç alınmazsa, arkamız sağlam derler. Bu işin yarını var öbür günü var. Buradan söylüyorum ayaklarını denk alsınlar. Öyle avukatın gözünün içine 10 santimetreden zehirli gaz sıkmak altından kalkabilecekleri bir değildir. Gereği yapılacaktır."

- Ankara'daki terör saldırısı

Bir gazetecinin, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, "Bir eylem hazırlığı içinde, ama bunu gerçek bir eyleme dönüştürmedikçe veya elinizde o eylemin olabileceğine dair bir veri olmadıkça tutuklayamazsınız" şeklindeki açıklamasını hatırlatması üzerine Feyzioğlu, "Türk Ceza Kanunun'da örgüt üyeliği diye bir suç var. Örgüt üyesi olmadan örgütün amacına yönelik faaliyette bulunan da örgüt üyesi gibi cezalandırılır. Canlı bomba olduğunu bildiğiniz bir kişinin, bombayı patlatmadan, suçun icra hareketlerine başlamış olduğuyla ilgili, teşebbüs diye bir hüküm var. Teşebbüs maddelerinin uygulanması mümkündür" ifadelerini kullandı.