TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Mersin'de

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Mersin'de
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Mersin'de
- Hisarcıklıoğlu: "Birlik ve beraberlik içinde olursak 2023 yılındaki kişi başı 25 bin dolar hedefimize rahatlıkla ulaşabiliriz. Bize dünyada ilk onda olmak değil, birincilik yakışır. Biz bu ülkeyi birlik ve beraberlik içinde dünyanın ilk on ülkesi arasına sokarız. Bizden sonraki nesle düşen ise Türkiye'yi bir numaraya getirmektir"

MERSİN (AA) -  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Birlik ve beraberlik içinde olursak 2023 yılındaki kişi başı 25 bin dolar hedefimize rahatlıkla ulaşabiliriz. Bize dünyada ilk onda olmak değil, birincilik yakışır. Biz bu ülkeyi birlik ve beraberlik içinde dünyanın ilk on ülkesi arasına sokarız. Bizden sonraki nesle düşen ise Türkiye'yi bir numaraya getirmektir" dedi. 

Hisarcıklıoğlu, Tarsus Ticaret Borsası ile restorasyonu tamamlanan Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası'nın açılışını yaptı. 

Hisarcıklıoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, ülke zenginliğinin, girişimci sayısının artmasından geçtiğini, bu nedenle de özellikle kadın girişimci sayısının mutlaka artırılması gerektiğini söyledi. 

Türkiye'nin gidişatının iyi olduğunu, önceleri 4 bin dolar olan kişi başına düşen milli gelirin 10 bin dolara yükseldiğini anımsatan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"Dünya lideri olmak ve 2023 hedeflerimize ulaşmak istiyorsak yeni yapısal reformlara ihtiyacımız var. İstediğimiz, yeni yapısal reformlarla önümüzün açılmasıdır. Bunu sağlayabilir, birlik ve beraberlik içinde olursak 2023 yılındaki kişi başı 25 bin dolar hedefimize rahatlıkla ulaşabiliriz. Bize dünyada ilk onda olmak değil, birincilik yakışır. Biz bu ülkeyi birlik ve beraberlik içinde dünyanın ilk on ülkesi arasına sokarız. Bizden sonraki nesle düşen ise Türkiye'yi bir numaraya getirmektir. Allah bizim birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Çünkü birlik ve beraberlikte bereket, ayrılıkta azap vardır."

Hisarcıklıoğlu, herkesin farklı düşünebileceğini, önemli olanın ortak akılda birleşerek ortak yol haritası oluşturabilmek olduğunu ancak o zaman hedeflere ulaşılabileceğini vurguladı. 

Açılışını yaptıkları odaların, Türkiye'nin en önemli oda ve borsalarından olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Tarsus Ticaret Borsası ve Ticaret ve Sanayi Odası A sınıfı kalite belgeleriyle beş yıldızlı bir konuma kavuşmuştur. Bugünkü konumları itibarıyla Londra, Berlin ve Paris oda ve borsaları standartlarına sahiptir. Biz Mersin'i bir bütün olarak görüyoruz. Mersin'de sigortalı çalışan sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 5 artış göstermiş. Türkiye'de ihracat artışı yüzde 4 iken Mersin'de yüzde 17, Türkiye'de ihracat ithalatı karşılamazken, Mersin'de ihracat ithalatı karşılıyor. 2013-2014 mukayesesi kapsamında Türkiye'de protestolu senet sayısı yüzde 10 artış gösterirken, Mersin'de yüzde 5 azalmış. Mersin ve Tarsus'un her tarafı bereketli. Tarsus, Türkiye'nin üretim markası. Türkiye'de ilk elektrik santralinin kurulduğu yer Tarsus, Türkiye'nin ilk Ticaret ve Sanayi Odasının kurulduğu yerlerden biri Tarsus. 842 ilçe arasında sosyoekonomide Tarsus 77. sırada. Şehri markalaştıran birlik ve beraberliktir. Buna en güzel örnekler Kayseri, Gaziantep, Konya ve Denizli'dir. Bu nedenle tarım ve turizm ağırlıklı bir kent olan Tarsus'ta ürünlerinizi mutlaka markalaştırmalısınız."

Konuşmanın ardından, Hisarcıklıoğlu ve Kaymakam Hasan Göç, kent ekonomisine ve gelişmesine katkı sağladıkları gerekçesiyle Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ile çok sayıda iş adamı ve iş kadınına plaket verdi.