Turistler Aya Tekla'dan vazgeçmiyor

Turistler Aya Tekla'dan vazgeçmiyor
Turistler Aya Tekla'dan vazgeçmiyor
- İnanç turizmi açısından oldukça zengin mekanlara sahip kentte, Silifke ilçesindeki Aya Tekla Kilisesi turistlerin uğrak yerleri arasında yer alıyor - Kaymakam Cinbir: - "Her yıl değişik ülkelerden çok sayıda turist Aya Tekla Kilisesi'ne geliyor. Bu yıl da çok sayıda turistin burayı ziyaret etmesini bekliyoruz"

MERSİN (AA) - HÜSEYİN HASKAN - Hazreti İsa'nın 12 havarisinden biri olan St. Paul'un yaşadığı yer olması nedeniyle inanç turizminde öne çıkan Aya Tekla Kilisesi, turistlerin uğrak yerleri arasında yer alıyor.

Kumsallarıyla deniz, Cennet Cehennem Mağaraları, Uzuncaburç ören yerler, Astım Dilek Mağarası gibi mekanlarıyla kültürel turizme ev sahipliği yapan Siligke ilçesi, Aya Tekla Kilisesi ile de inanç turizminde kendisinden söz ettiriyor.

"Meryemlik" olarak anılan yerde bulunan kilisenin geçmişi St. Paul'den etkilenen Azize Tekla'nın Silifke'ye gelişine dayanıyor. Hristiyanlığı yaymak için propaganda yaparken Meryemlik'deki mağaraya sığınan Tekla, burayı gizli bir ibadet yeri olarak kullanınca bu alan 4. yüzyılda kiliseye dönüştürülüyor.

Günümüzde merdivenle inilerek ulaşılan bir durumda olan Aya Tekla Kilisesi, çevresindeki sarnıç ve şehir suru kalıntılarıyla da turistlerin ilgisini çekiyor.

- "Hristiyanlar için önemli bir yer"

Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deniz, kültür ve inanç turizmi açısından oldukça  zengin imkanlara sahip olan ilçenin özellikle yaz aylarında çok sayıda turisti ağırladığını söyledi.

İlçedeki Ayatekla Kilisesi'nin, Tarsus'taki St. Paul Müzesi ve Kilisesi ile Mut'taki Alahan Manastırı ile Hristiyanlar için önemli merkezler arasında yer aldığını vurgulayan Cinbir, "Burası Hristiyanlığın en eski ve önemli merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Her yıl değişik ülkelerden çok sayıda turist Aya Tekla Kilisesi'ne geliyor. Bu yıl da çok sayıda turistin burayı ziyaret etmesini bekliyoruz" dedi.

Cinbir, Silifke'yi yılda ortalama 500 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini aktararak, şunları kaydetti:

"İlçenin ziyaretçi sayısını arttırıp turizmden daha fazla pay alması, Silifke'nin sahip olduğu potansiyelinin harekete geçirilmesine bağlı. Silifke'nin Türkiye 'ye ve dünyaya tanıtımı önemsiyoruz. Bu tanıtım da Aya Tekla Kilisesi de önemli yere sahip."