Turizmciler 2015 yılından umutlu

Turizmciler 2015 yılından umutlu
Turizmciler 2015 yılından umutlu
- TÜRSAB Başkanı Ulusoy: - "Geçen yıl 42 milyon olan turist sayısında bu yıl hedefimiz 43,5 milyonu bulmak. Yani yüzde 3 civarında bir artış bekliyoruz"

MERSİN (AA) - ANIL BAĞRIK -  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, ülkeye gelen turist sayısının 2015'te yüzde 3 civarında artışla 43,5 milyonu bulmasını beklediklerini söyledi.

Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni bir turizm sezonuna girmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Sezondan umutlu olduklarını aktaran Ulusoy, "Biz turist sayısından ziyade elde ettiğimiz gelire bakıyoruz. Sayıyı artırmak tabii ki önemli. Geçen yıl 42 milyon olan turist sayısında bu yıl hedefimiz 43,5 milyonu bulmak. Yani yüzde 3 civarında bir artış bekliyoruz" dedi.

Ulusoy, Ukrayna, Rusya, Lübnan, Suriye, Irak, Mısır ve Libya gibi ülkelerdeki sorunların sektörü etkilediğini vurgulayarak, bu sıkıntıların aşılacağını ifade etti.

Rusya'nın toparlanmaya başladığını, Avrupa Birliği ülkelerinde ise bir daralmanın söz konusu olduğunu anlatan Ulusoy, "Her ülkenin ekonomik sıkıntıları var. Seyahat iki şekilde yapılıyor. Ya zevkten ya da dertten. Zevkten yapıyorlarsa gelecekleri ülke Türkiye. Dertten yapıyorlarsa da dertlerini unutacakları ülke yine Türkiye. O açıdan ben umutluyum. Türkiye'nin geleceği turizmdir" diye konuştu.

Ulusoy, Rusya'da yaşanan ruble krizinin etkileriyle ilgili de değerlendirmelerde bulunarak, şöyle devam etti:

"Düzelmeler başladı. Rublede parite 52'ye geriliyor. Bu fena değil. Biraz daha aşağıya gelirse daha iyi olacak. Rusya zengin bir ülke. Petrolden çok kazanıyorlardı şu an az kazanıyorlar ama Türkiye Rusya için avantajlı bir ülke. Kayıpları yüzde 26'lardan yüzde 10'lara düşürdük. Eksi yüzde 10 ile kapatacağımızı düşünüyorum."