"Türkiye turizmde vazgeçilecek bir ülke değil"

"Türkiye turizmde vazgeçilecek bir ülke değil"
"Türkiye turizmde vazgeçilecek bir ülke değil"
- Avrupa-Türkiye Turizm Konseyi Başkanı Baraner: - "Türkiye'nin turizm anlamında Avrupa pazarlarındaki ürün zenginliği, çeşitliliği ve hizmet kalitesinin yüksek olması bizi her zaman güçlü kılıyor. Türkiye turizmde vazgeçilecek bir ülke değil, gidilecek başka alternatif yok. Şu an ürün olarak Türkiye'nin yanına bir alternatif koyamazsınız" - "Belirsizlik turizm için bir zehir çünkü bir zaman planlaması var. İnsanlar şu an planlıyor ama bir yıl sonra geliyor. Orada küçük bir belirsizlik oldu mu gelmeyebiliyor. Bunu şu an atlattık, yeni bir hükümet var, başarılar diliyoruz. Yeni bakanımızı dört gözle bekliyoruz"

MERSİN (AA) - SEZGİN PANCAR - Avrupa-Türkiye Turizm Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner, Türkiye'nin turizmdeki ürün zenginliğinin fazla ve hizmet kalitesinin yüksek olmasının büyük avantaj olduğunu vurgulayarak, "Türkiye turizmde vazgeçilecek bir ülke değil, gidilecek başka alternatif yok. Şu an ürün olarak Türkiye'nin yanına bir alternatif koyamazsınız" dedi.

Baraner, bu yıl ilki Mersin'de gerçekleştirilen 1. Uluslararası Kardeş Şehirler Turizm Zirvesi'nde AA muhabirine yaptığı açıklamada, birçok yerde yaşanan terör saldırıları nedeniyle turizm sektörü açısından 2015 yılının "tat" vermediğini söyledi.

Türkiye'nin, yurt içinde yaşadığı saldırıların yanı sıra başta Suriye olmak üzere bulunduğu coğrafyadaki olaylardan da etkilendiğini vurgulayan Baraner, "Potansiyel turistler artık seyahat etmekten bile ürktüler. Bu, Antalya ve İstanbul'a da yansıdı. Türkiye çok krizler atlatmış, bunlardan başarıyla çıkmış bir ülke. 2016 yılında yine Türkiye'ye turist hareketinin iyi olacağına inanıyorum. Bir şartla, çevremizdeki ülkelerde herhangi büyük bir terör olayı olmazsa" diye konuştu.

Baraner, Türkiye'nin, dünya turizmde çok güçlü bir ülke olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

 "Türkiye, hiçbir tur operatörünün, turizm şirketinin vazgeçemeyeceği bir ülke. Sektörün sunduğu bu dinamizmi, Ankara'nın da bir anlamda kolumuza girip, dünya genelinde hızlandırılmasını talep ediyoruz. Türkiye'nin turizm anlamında Avrupa pazarlarındaki ürün zenginliği, çeşitliliği ve hizmet kalitesinin yüksek olması bizi her zaman güçlü kılıyor. Türkiye turizmde vazgeçilecek bir ülke değil, gidilecek başka alternatif yok. Şu an ürün olarak Türkiye'nin yanına bir alternatif koyamazsınız. 2016 yılında Mersin gibi yörelerimizin de yavaş yavaş devreye girmesiyle bu alanda elimiz daha güçlü olacaktır."

 

- "Yeni bakanımızı dört gözle bekliyoruz"

Baraner, haziran ayından sonra yaşanan siyasi belirsizliğin olumsuz faktörlerden biri olduğunu belirterek, her alanda olduğu gibi turizm alanındaki yatırımları da engellediğini söyledi.

Yeni kabineyle gelecek kültür ve turizm bakanını beklediklerini anlatan Baraner, "Belirsizlik turizm için bir zehir çünkü bir zaman planlaması var. İnsanlar şuan planlıyor ama bir yıl sonra geliyor. Orada küçük bir belirsizlik oldu mu gelmeyebiliyor. Bunu şu an atlattık, yeni bir hükümet var, başarılar diliyoruz. Yeni bakanımızı dört gözle bekliyoruz" ifadesini kullandı. 

Sektör temsilcilerine de görevler düştüğünün altını çizen Baraner, sorunların bütünüyle ele alınıp çözüme kavuşturulması gerektiğini kaydetti.

Baraner, bakanlıktan beklentilerini de anlatarak, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çok hızlı bir şekilde yeniden devreye girip, önce pazarlara ki vaktimiz yok, arkasından da ürünlere göz atarak Türkiye'nin yurt dışındaki paket gezi turlarını yeniden hızlandırması ve güçlendirmesi lazım" dedi.

Türk turizmcilerin de kendilerini göstermesi gerektiğinin altını çizen Baraner, "Yeni bakanımızla bütün yurt dışındaki piyasalara girip kendimizi göstermemiz lazım. Şu an Türk turizmcilerini, uzun zamandır maça çıkmamış futbolcular gibi değerlendiriyorum. Top oynamayı çok iyi biliyoruz ama sahada yoktuk, antrenman eksikliğimiz var. Piyasalar bizim sahalarımız. Oralara çıkıp topa vurmamız lazım" şeklinde konuştu.

Baraner, kış turizminin, sektörde büyük bir paya sahip olduğunu, Türkiye'nin bu alanda henüz istediği aşamaya gelemediğini, yaz, spor ve kongre turizminde yakalanan başarıların bu alanda da yakalanması gerektiğini kaydetti.