Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi

Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi
Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi
- Mersin Valisi Çakacak, 17 Ekim'de açılışı planlanan proje kapsamında inşa edilen Alaköprü Barajı'nda inceleme yaptı - Çakacak: "Halen kısıtlı yer altı ve yüzeysel su kaynakları nedeniyle sıkıntı çekilen KKTC'nin içme ve sulama suyu temin edilerek 50 yıllık bir perspektifte su ihtiyacı karşılanacak"

MERSİN (AA) - Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın katılımıyla 17 Ekim'de açılışı planlanan " Türkiye 'den KKTC'ye Su Temini Projesi" kapsamında inşa edilen Alaköprü Barajı'nda incelemede bulundu.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Çakacak, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Anamur Dragon Çayı üzerinde inşa edilen ve Anamur'dan KKTC'ye Su Temini Projesi'nin bir ayağı olarak yapımı tamamlanan Alaköprü Barajı'nı gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Çakacak, yaptığı açıklamada, sona gelinen projenin 17 Ekim Cumartesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açılışının yapılmasının planlandığını belirterek, "Halen kısıtlı yer altı ve yüzeysel su kaynakları nedeniyle sıkıntı çekilen KKTC'nin içme ve sulama suyu temin edilerek 50 yıllık bir perspektifte su ihtiyacı karşılanacak. Projeyle KKTC'de 48 bin 240, Anamur'da da 84 bin dekarda yapılacak sulu tarımla da yüksek gelir artışları sağlanacak" ifadelerini kullandı.

 Yıllık 75 milyon metreküp suyun KKTC'ye gönderileceğini ve hidroelektrik santraliyle de elektrik üretilerek kentin ve ülkenin kalkınmasına büyük katkı sağlanacağını bildiren Çakacak, "asrın projesi" olarak nitelenen yatırımın hayata geçirilmesinin gururunu yaşadıklarını kaydetti.