TÜRSAB Başkanı Ulusoy:

TÜRSAB Başkanı Ulusoy:
TÜRSAB Başkanı Ulusoy:
"Ben inanıyorum ki bir gün gelecek Türkiye bize vize koyanlara vize koyacaktır" - "(Papa Franciscus'un Ermeni iddialarıyla ilgili sözleri) Türkiye'nin hak etmediği söylemlere bizim müsamaha etmemiz mümkün değil. Biz bu ülkede dini, dili ve ırkı ne olursa olsun aynı havayı teneffüs eden insanlarız"

MERSİN (AA) -  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkelere günü geldiğinde Türkiye'nin vize uygulayacağına inandığını söyledi.

Ulusoy, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Merahan'da düzenlenen 39. Turizm Haftası açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sürekli gelişen ve büyüyen bir ülke olduğunu belirtti.

Ülke olarak önemli bir turist gönderme potansiyeline sahip olunduğunu aktaran Ulusoy, "2001 yılında gezen vatandaş sayımız 568 bin kişi, 2014 yılında gezen vatandaş sayımız 14 milyon 560 bin kişi. Bunun 8 milyon 100 bini yurt dışına çıkmış. 78 ülkeye turist gönderiyoruz. Türkiye kalkınan, gelişen bir ülke" dedi.

Ulusoy, Türkiye'nin "Schengen duvarı" gibi bir engeli hak etmediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Ben inanıyorum ki bir gün gelecek Türkiye bize vize koyanlara vize koyacaktır. Bugün bize vize koyanlar unutmasınlar Türkiye kendi ayakları üzerinde durabilen, kişi başı 30 bin dolar milli gelir elde edebilen, insan haklarını yaşam projesi olarak ele alan, medeniyeti ön plana alan bir anlayışı sergileyecektir. O zaman benim Avrupa Birliği'ne (AB) ihtiyacım yok. Bizim onlara vize koymaya hakkımız olacak. Onlardan bize gelen iş talepleri, ortaklık talepleri var. Burada açıkça ifade ediyorum ki Türkiye'nin geleceği turizm. Gençlerimize iş, aş verecek olan sektör biziz. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun bir arada tutan biziz." 

Papa Franciscus'un Ermeni iddialarıyla ilgili sözlerini de eleştiren Ulusoy, şunları kaydetti:

"Bugün çıkıyorlar Vatikan'dan din adamı mı tarihçi mi bilemiyorum ama tarihçiyse bizim Prof. Dr. İlber Ortaylı ile boy ölçüşsün. Türkiye'nin hak etmediği söylemlere bizim müsamaha etmemiz mümkün değil. Biz bu ülkede dini, dili ve ırkı ne olursa olsun aynı havayı teneffüs eden insanlarız. Türkiye bunu hak etmiyor. Türkiye, Avrupa Birliği Barış Projesi ki medeniyet projesidir. Biz içinde varız. Bizde barış var. Medeniyetse gelsin bizde görsünler ama 52-53 yıldır süregelen Avrupa Birliği konusundaki ayrımcılığı düşünsünler. Türkiye mültecilere kucak açmış, 100 binleri beslemiş, bakmış bir ülke. Avrupa, insan hakları konusunda kendisini sınıfta kalmış olarak görmesi lazım."

Mersin Valisi Özdemir Çakacak da Mersin'de turizmin gelişmesi için çaba harcadıklarını belirterek, kentin turizmden daha fazla pay alması için gerekli tüm zenginlikleri bünyesinde barındırdığını ifade etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Karahasanoğlu ise Mersin'in 100 binlerle ifade edilen turist sayısını milyonlara çıkarmak istediklerini belirterek, turizmi 12 aya yaymayı hedeflediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından halk oyunları ekibi gösteri sundu, çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.