UNICEF heyetinden Mersin'e ziyaret

UNICEF heyetinden Mersin'e ziyaret
UNICEF heyetinden Mersin'e ziyaret
- UNİCEF yetkilileri, Suriyelilere yönelik eğitim öğretim hizmetlerini yerinde görmek için Mersin'de incelemelerde bulundu

MERSİN (AA) - UNICEF Acil Durumlar Eğitim Bölümü Başkanı Deema Jarrar ve UNICEF Türkiye Yetkilisi Nur Işıklı Babahan, Suriyelilere yönelik yürütülen eğitim öğretim hizmetlerini yerinde görmek için Mersin'de incelemelerde bulundu.

Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca'yı da makamında ziyaret eden heyet, yapılan çalışmalar hakkında Koca'dan bilgi aldı.

Koca, ziyaretle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Suriyelilere yardımcı olmayı bir sorumluluk olarak gördüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm devlet yöneticilerinin Suriye'de yaşanan soruna ve Türkiye'ye gelen Suriyelilere karşı önemli hassasiyetinin olduğunu ifade eden Koca, şunları kaydetti:

"Darda kalan bu insanlara yardım etmeyi bir görev ve sorumluluk olarak görüyoruz. Suriye'deki sorun, kalıcı hale geldi. Bu nedenle geçici çözümlerle değil uzun vadeli plan ve çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu sorun sona erene kadar paylaşarak ve birlikte yaşama bilinciyle hareket ederek Suriyeli göçmenlerin eğitim başta olmak üzere ihtiyaçlarını gidermek için çaba gösteriyoruz. Resmi okulları onlara açarak ve eğitim merkezleri oluşturarak, halk eğitim faaliyetlerini yaygınlaştırarak Suriyeli çocuk ve yetişkinlere her türlü eğitim öğretim hizmeti veriyoruz." 

UNICEF Acil Durumlar Eğitim Bölümü Başkanı Deema Jarrar da Suriyeli tüm çocukların eğitime erişmesini istediklerini ve bu amaçla çalışmalar yürüttüklerini aktardı.

Heyet, daha sonra Suriyeli çocukların eğitim göstermesi için oluşturulan geçici eğitim merkezlerini ve UNICEF tarafından yaptırılan ve inşası devam eden prefabrik eğitim merkezlerini gezip incelemelerde bulundu.