Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Tarsus Adliyesi önünde açıklama yapan avukatlar arasında Mersin Barosunun zanlılara avukat tayin etmesi nedeniyle tartışma yaşandı - Mersin Adliyesi'nin bahçe demirlerine kendilerini zincirleyen 4 kız cinayeti protesto etti

MERSİN (AA) - Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto için Tarsus Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldığı sırada bazı avukatlar arasında Mersin Barosunun zanlılara avukat tayin etmesi nedeniyle tartışma yaşandı.

Türkiye Barolar Birliği Kadın Hakları Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Yurdakul Gündoğan, Tarsus Adliyesi önünde toplanan bir grup avukat adına yaptığı basın açıklamasında, başka Özgecanlar'ın güvende yaşaması ve canından olmaması için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. Açıklamanın tamamlanmasının ardından avukatlardan Habip Ekmekçi katil zanlısına Mersin Barosu tarafından avukat görevlendirilmesine tepki gösterdi.

Tepki üzerine Ekmekçi ile bazı meslektaşları arasında tartışma yaşandı. Tarafları araya giren diğer avukatlar sakinleştirmeye çalıştı.

Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen bunun üzerine yaptığı açıklamada, "Canilerin adliyeye çıkarılması ve adli sürecin devam etmesi adına gerekli görevlendirmeyi yaptık" dedi. Adli sürecin işlemek zorunda olduğunu aktaran Antmen, şöyle konuştu:

"İki defa Tarsus İlçe Jandarma, bir kez de Çamalan Jandarma Komutanlığı'ndan avukat talep edildi. Tarsus'taki hiçbir meslektaşımız bunu kabul etmedi. Biz Mersin Barosu olarak dediğimizin arkasında durduk. Ancak, Ceza Muhakemeleri Kanunu'na göre, böyle suçlarda her zanlının yanında ifadesi alınırken avukat olması gerekiyor. İfadede yanında bir avukat olmadığı zaman ya zanlı tutuklanmayacak serbest bırakılacak ya da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göre Türkiye bir ihlalle karşı karşıya kalacak. Biz de sürecin son anında canilerin adliyeye çıkarılması ve adli sürecin devam etmesi adına gerekli görevlendirmeyi yaptık. Burası şov yeri değil, burası hak alma mücadelesinin yeridir. Biz Baro olarak ailenin yanındayız ve onlara her türlü hukuki desteği vereceğiz. Bizler davanın başka bir yerde değil, Tarsus'ta görülmesini istiyoruz. Başka bir yere nakledildiği veya nakledileceği duyumlarını alıyoruz. Burada güvenlik endişesi yok."

- Mersin Adliyesi önünde eylem

Bu arada Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etmek isteyen 4 kız, kendilerini Mersin Adliyesi'nin bahçe demirlerine zincirledi. Burada pankart açan grup, slogan atıp çevredeki kadınları kendilerine destek olmaya çağırdı. Yoldan geçen bazı kişilerin gruba destek verdiği gözlendi.

Olay yerine gelen Güvenlik Şube Müdürü Murat Esentürk, eylemlerine son vermeleri için grubu uyardı. "Özge'nin kanı üzerinden hiç kimse siyaset yapmasın, yas tutsun, dua etsin" diyen Esentürk, eylem yapan grubun özellikle polisin kendilerine şiddet uygulamasını istediklerini belirtti. Esentürk, "Türk polisi hiçbir zaman bunları yapmaz. Böyle bir niyette dahi olmaz. Size bu ortamdan, gürültüden ve verilen rahatsızlıktan dolayı özür diliyorum. Buradan sonra da Özgecan'ın taziye çadırına gideceğiz. Şu anda yapılacak şey Özgecan için dua etmek" diye konuştu. 

Uyarılara rağmen eylemlerine devam eden gruba, polis müdahale etti. Müdahale esnasında polislere direnen ve tekme atmaya çalışan grup üyeleri Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.