Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Özgecan Aslan'ın öğrencisi olduğu Çağ Üniversitesi'nde protesto yürüyüşü düzenlendi

MERSİN (AA) - Tarsus ilçesinde öldürülen Özgecan Aslan'ın öğrencisi olduğu Çağ Üniversitesi'nde protesto yürüyüşü düzenlendi.

Üniversite yerleşkesinde toplanan Aslan'nın arkadaşları, öğretim üyeleri, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar, Adana-Mersin D-400 karayolunda yürüyüşe başladı.

 " Bugün Özgecan, yarın hepimiz", "Tecavüz insanlık suçudur", "Özgecan'ın çığlığını duydunuz mu?", " Kadın cinayetlerine dur de", "Susma, haykır, tecavüze hayır" yazılı döviz taşıyan grup, "Özgecan Aslan isyanımızdır", "Kadınlar artık susmayacak", "Özgecanların hesabını kadınlar soracak", ''Yasta değiliz, isyandayız'' şeklinde  slogan attı.

Yoldan geçen sürücülerin de korna çalarak destek verdiği yürüyüşte, Mersin İdmanyurdu ve Adana Demirspor taraftarları da Aslan için besteledikleri marşı söyledi.

Bazı öğrenciler de yüzlerini boyayarak kadına şiddete dikkat çekti. Yaklaşık 5 kilometre süren yürüyüş, Yenice Mahallesi'ndeki Cumhuriyet Meydanı'nda sona erdi.

- ''Cinsel eşitliği temel alan düzenlemelerin getirilmesini istiyoruz''

Öğrenciler adına açıklama yapan Esengül Salu, arkadaşlarının katillerinin en ağır şekilde cezalandırmasını istedi.

Başka kadınların yitirilmemesi için gerekli yasal düzenlemelerin en kısa sürede hayata geçirilmesini talep eden Salu, ''Koruma kanunlarının etkin uygulanmasını ve cinsel eşitliği temel alan düzenlemelerin getirilmesini istiyoruz'' diye konuştu.

Geçen yıl 287 kadının öldürüldüğünü savunan Salu, şöyle devam etti.

''Ülkemizde şehirler arası ulaşım hizmeti sağlayan kooperatiflerin denetiminin düzenli yapılmasını, araçlarda her türlü güvenlik sisteminin sağlanmasını, şoförlerin mesai saatlerinden sonra araçlarını şehirler arası ulaşımda kullanmamalarını talep ediyoruz. Şoförlerin mesleki eğitim alarak, kılık kıyafet yönetmeliğine uygun giyinmelerini ve üsluplarının, mesleklerine yakışır şekilde olmasını istiyoruz.''