Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Özgecan Aslan'ın ailesini ziyaret etti

MERSİN (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Tarsus ilçesinde öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. 

Yüksekdağ, Aslan'ın ailesine başsağlığı dilemek için geldiği Mersin'de, Özgür Çocuk Parkı'nda eylem yapan bir grup taşeron işçiyi ziyaret etti. İşçilerle görüşen Yüksekdağ, her zaman yanlarında olduklarını söyledi.

Daha sonra  HDP/HDK Kadın Koordinasyonu'nun basın açıklaması yaptığı etkinliğe katılan Yüksekdağ, Özgecan'ın öldürülmesinin üzerinden 1 hafta geçtiğini ancak acının dinmediğini belirtti.

Olayın, Türkiye toplumunun vicdanını kanatmaya devam ettiğini anlatan Yüksekdağ, şöyle konuştu:

"Çünkü Özgecan kardeşimiz barbarca, alçakça katledildiğinde biz onun son genç kadın olmadığını iyi biliyoruz ve bu bir hafta içerisinde yine başka bir genç arkadaşımız, gözü dönmüş, kanla gözüne perde inmiş bir erkek tarafından katledildi. 2 gün önce Hüsne kardeşimiz Antalya'da yine bir erkek tarafından işkence edilerek katledildi. Artık kadınlar sadece ölüm değil, aynı zamanda şiddetle işkenceyle kendilerine dayatılan bir ölümü yaşıyor. Kadınların yaşam mücadelesi ve isteği artık bütün dünyanın, toplumun, Türkiye'nin yaşam mücadelesi haline gelmiş durumda."

Yüksekdağ, açıklamasının ardından beraberindeki kadınlarla İstiklal Caddesi'nden Özgecan'ın ailesinin evine kadar yürüdü.

Yüksekdağ, aileye başsağlığı diledi.