Üzümün sapını güçlendirip dünyaya satacaklar

Üzümün sapını güçlendirip dünyaya satacaklar
Üzümün sapını güçlendirip dünyaya satacaklar
- Lezzeti ve çok sulu olmasıyla üzüm çeşitleri arasında ayrı bir yere sahip olan Tarsus beyazı, ince sapının güçlendirilmesiyle ihracata uygun hale getirilmeye çalışılıyor - Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ergezer: -"Tarsus beyazını 10 veya 15 gün boyunca yola dayanacak hale getirmek için çabalıyoruz. Böylece muhteşem tadıyla Tarsus beyazını dünyaya tanıtmayı ve pazarlamayı amaçlıyoruz"

MERSİN (AA) - LALE KÖKLÜ - Mersin'in Tarsus ilçesinde yetişen, lezzeti ve çok sulu olmasıyla dikkati çeken ancak ince yapılı olduğundan uzun yola dayanamayan Tarsus beyazı cinsi üzümün ihracata uygun hale getirilmesi için sapını güçlendirme çalışması başlatıldı.  

İnce kabuklu ve çok sulu olması sayesinde damakta ayrı bir tat bırakan, aynı zamanda "topacık" diye de adlandırılan Tarsus beyazı, ilçedeki 40 bin dönüm arazide yetiştiriliyor.

Binbir zahmetle toplanan ve sapları ince olmasından dolayı sadece iç piyasada tüketilen Tarsus beyazının başta Avrupa olmak üzere dünya pazarında da yer alması amacıyla  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın onayıyla Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından "Tarsus Beyazı Üzümü Sapları Güçlendirme Projesi" başlatıldı.

Projenin destekçilerinden Tarsus Ziraat Odası'nın başkanı Ali Ergezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tarsus beyazının ilçenin simgesi olan, marka haline gelmiş bir üzüm çeşidi olduğunu söyledi.

İç piyasada büyük ilgi gören bu çeşidin proje sonuçlanınca dünya sofralarında yer edineceğini vurgulayan Ergezer, "Daha önce 85 bin dönüm arazide yetişen yerli üzümümüz, ihracata gitmediği için üretiminde günden güne azalma yaşanıyordu. Üreticilerimiz sapı narin olduğu için çabuk kırılan ve uzun yola dayanamayan üzümlerimizi dışarıya satamıyor, satamadığından da üretmekten çekiniyordu" diye konuştu. 

Ergezer, bu ürünü kaybetmemek için mücadele verdiklerini dile getirerek, "Tarsus beyazını 10 veya 15 gün boyunca yola dayanacak hale getirmek için çabalıyoruz. Böylece muhteşem tadıyla Tarsus beyazını dünyaya tanıtmayı ve pazarlamayı amaçlıyoruz. Şu anki çalışmalarımız devam ediyor. Yaklaşık bir yıl içinde tam sonuç alacağımızı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Ergezer, projenin tamamlanmasıyla yöredeki 200 bin dönümlük bağda Tarsus beyazı yetiştirilmesine yeniden ağırlık verilmesinin hedeflendiğini aktardı.

Bu durumun ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacağına inandıklarını belirten Ergezer, şu anda iç piyasada kilogramı 1,8 ila 2 lira arasında satılan üzümün daha da değerli hale geleceğini sözlerine ekledi.

- Tanelerin dökülmesi önlenecek

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nde projeyi yürüten bağcılık uzmanı yüksek ziraat mühendisi Mehmet Erdem Kiraz da Tarsus beyazının sofralık üzümler içinde en iyiler arasında yer aldığını belirtti.

Üzümün sapının güçsüz olması nedeniyle tanelerinin çabuk döküldüğüne dikkati çeken Kiraz, şöyle devam etti:

"Tarsus beyazının iç piyasadaki gücünü daha da artırmak ve ihracata uygun hale getirmek için bu çalışmayı başlattık. Proje kapsamında ıslah yöntemiyle Tarsus beyazının sapını daha da güçlendireceğiz ve tanelerin dökülmesi önlenecek. Bu sayede yola dayanıklı hale gelecek ve doğal olarak da ihracata uygun durumu gelecek."

Kiraz, projenin sonuçlarının önümüzdeki yıldan itibaren alınmaya başlanacağını ifade etti.