Vali Çakacak, esnaf temsilcileri ve engelli sporcuları kabul etti

Vali Çakacak, esnaf temsilcileri ve engelli sporcuları kabul etti
Vali Çakacak, esnaf temsilcileri ve engelli sporcuları kabul etti
MERSİN (AA) - Mersin Valisi Özdemir Çakacak, engelli sporcuları ve esnaf temsilcilerini makamında kabul etti.İlk olarak engelli sporcuları kabul...

MERSİN (AA) - Mersin Valisi Özdemir Çakacak, engelli sporcuları ve esnaf temsilcilerini makamında kabul etti.

İlk olarak engelli sporcuları kabul eden Çakacak, ziyareten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, çağdaş devletlerin en önemli görevinin, engelli vatandaşlarına destek olmak ve sahip oldukları yeteneklerin ortaya çıkarılması için onlara imkan sağlamak olduğunu belirtti.

Kamuda çalışan engelli sayısının 6 kat arttığını ve 16 bin engellinin istihdama kazandırıldığını aktaran Çakacak, şunları kaydetti:

"Yine bir diğer önemli düzenlemeyle bakıma muhtaç vatandaşlarımıza 2007 yılından bu yana asgari ücret tutarında evde bakım yardımı yapılmaktadır. Bu kapsamda Mersin'de 2015 yılı içerisinde 40 milyon lira, 8 yılda toplam 514 milyon lira evde bakım ücreti hizmeti verilmiştir. Ayrıca mayıs ayında da yeni istihdam olanağı daha vatandaşlarımıza sunulacaktır. Yapılan tüm bu desteklerle, engellilerimizin kendilerine imkan tanındığında sosyal hayatta neleri başarabildiklerini çok iyi görmekteyiz."

Ziyarete katılan engelli sporcular da elde ettikleri başarılarla ilgili bilgi verdi.

- Ahilik Haftası

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESOB) Başkanı Talat Dinçer ve yönetim kurulu üyeleri ile Mersin Ticaret İl Müdürü Mahmut Zeybek, Ahilik Haftası dolayısıyla Mersin Valisi Özdemir Çakacak'ı makamında ziyaret etti.

Ahilik Haftası nedeniyle gerçekleşen ziyarette konuşan Çakacak, ahiliğin toplumda çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Ahilik teşkilatının, zanaatkarların bir araya geldiği, meslek prensiplerinin belirlendiği bir kurum olmanın ötesinde toplumun sosyal hayatına da çok büyük etkisi olduğunu aktaran Çakacak, şöyle devam etti:

"Toplumsal huzurun ve barışın sağlanmasında temel taşı olan ahilik aslında kardeşlik, sevgi, saygı, çalışma ve dayanışma demektir. Belirli meslek ilkeleri doğrultusunda yetişmesi önemli olan esnaf ve sanatkarımızın emeğini ve sermayesini ortaya koyarak hem kazanç elde etmek hem de yanında çalışan işçisinin alın terinin karşılığını vererek toplumsal dayanışmaya ve barışa destek olmak gibi görevleri vardır."

MESOB Başkanı Dinçer de insanı ele alan ve insan olarak yetiştiren ahiliğin 13. yüzyıla kadar dayandığını belirtti.

Bu geleneğin devlete çok büyük katkılar sunduğunu aktaran Dinçer, "Ahilik bugün modern çağda kurulan birçok kurum ve kuruluşun temeli ve özüdür. Bugün Almanya gibi güçlü bir devlet bile eğitim sistemini Ahilik sistemini temel alarak geliştirmiştir" diye konuştu.