Yaralı caretta carettayı kurtarma seferberliği

Yaralı caretta carettayı kurtarma seferberliği
Yaralı caretta carettayı kurtarma seferberliği
- Mersin'de vatandaşlar sahilde yaralı buldukları caretta carettanın hayata tutunabilmesi için büyük çaba sarf etti - Vatandaşlar yetkililer gelene kadar korumaya aldıkları caretta carettanın tedavi altına alınmasını sağladı

MERSİN (AA) - Mersin'de sahilde yüzen vatandaşlar tarafından başından yaralanmış halde bulunan caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası, tedavi altına alındı.

Alınan bilgiye göre, Adnan Menderes Bulvarı  Fenerbahçe Meydanı yakınlarındaki sahilden denize giren bazı vatandaşlar, suda bir kişinin batıp çıktığını sanarak bölgeye doğru yüzdü.

Gittikleri yerde bir deniz kaplumbağasının yaralı olduğunu ve yüzmekte zorlandığını gören vatandaşlar, çevredekilerin de yardımıyla caretta carettayı karaya çıkarttı.

Deniz kaplumbağasına etraftaki köpeklerin zarar vermemesi için başında bekleyen vatandaşlar durumu polise bildirdi. Ekiplerin gelmesi üzerine olay yerine  Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürlüğü yetkilileri çağrıldı. Çevredekiler, yetkililer gelene kadar da deniz kaplumbağasını suyla ıslatarak, rahatlamasını sağladı.

Başında darbe aldığı için yaralandığı tespit edilen caretta caretta tedavisi için Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkilileri tarafından Deniz Kaplumbağaları Kurtarma Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi'nde götürüldü.

Bu arada, iki gün önce de Erdemli ilçesindeki sahilde bir caretta caretta ölü bulunmuştu.