Yavru deniz kaplumbağalarına gönüllü yardımı

Yavru deniz kaplumbağalarına gönüllü yardımı
Yavru deniz kaplumbağalarına gönüllü yardımı
- Mersin'de yuvalama alanlarındaki yumurtalarından çıkan deniz kaplumbağası yavruları, zorlu bir yolculuğun ardından denize ulaşırken, yuvalarında sıkışanların yardımına gönüllüler koşuyor - MEÜ Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ergene: "Yavrular çıkış yaptıktan bir kaç gün sonra, o yuvaları açarak içeride sıkışmış olan yavruları kurtarıyoruz" - "Yavru deniz kaplumbağalarını korumak çok önemli çünkü bin tane yavru deniz kaplumbağasından ancak bir tanesi ergin yaşama ulaşabiliyor"

MERSİN (AA) - MUSTAFA GÜNGÖR - Mersin sahillerindeki yuvalama alanlarından çıkıp denize ulaşmak için bütün plajı geçen deniz kaplumbağası yavrularından yuvada sıkışanlara gönüllüler yardım ediyor.

Mersin'deki 5 farklı yuvalama alanına yumurtalarını bırakan  "caretta caretta" ve "kelonya midas" türü deniz kaplumbağalarının yuvalarını belirleyip koruma altına alan Mersin Üniversitesi (MEÜ) Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene ve ekibi, yavruların, yumurtadan çıkıp sağ salim denize ulaşması için sabahın erken saatlerinden itibaren sahilde nöbet tutuyor.

Özellikle sahildeki köpeklerden, yırtıcı hayvanlardan ve bilinçsiz kişilerden yavruları korumak için çalışan ekip, yuvaları da sürekli kontrol ediyor. 

Prof. Dr. Ergene, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yavru deniz kaplumbağalarını korumak için ekibiyle birlikte büyük çaba sarf ettiklerini anlattı.

Yavruların başta sokak köpekleri olmak üzere çok sayıda düşmanı olduğunu ifade eden Ergene, "İnsanlar da farkına varmadan yavruların üzerine basabiliyor. Bu nedenle biz bu canlıları korumak adına sabah 05.00'ten itibaren sahile giderek hem bilgilendirme yapıyoruz hem de bütün kumsalı gezerek nerede çıkış var, nerede problem var onları takip etmeye çalışıyoruz" dedi.

Yumurtadan çıkan ancak yuvalarda sıkıştığı için yüzeye çıkamayan yavruları ise kendilerinin çıkardığını aktaran Prof. Dr. Ergene, şöyle konuştu:

"Yavrular çıkış yaptıktan bir kaç gün sonra biz o yuvaları açarak içeride sıkışmış olan yavruları kurtarıyoruz. Yavru deniz kaplumbağalarını korumak çok önemli çünkü bin tane yavru deniz kaplumbağasından ancak bir tanesi ergin yaşama ulaşıyor. Ne kadar çok koruyabilirsek anaç olarak tekrar aynı kumsallara geri dönmelerini sağlayabiliriz. Bu canlılar içgüdüsel olarak aynı kumsala döndükleri için onların önündeki engelleri kaldırmamız ve hayatlarına kavuşturmamız gerekiyor."

Yuvalardaki çıkışların ekim ayı başına kadar devam edeceğini bildiren Ergene, Mersin'de yaklaşık bin yuva tespit ettiklerini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Mersin

  ,

  Sabah

  ,

  koruma