"Zam şampiyonu" haberleri limon üreticisini üzüyor

"Zam şampiyonu" haberleri limon üreticisini üzüyor
"Zam şampiyonu" haberleri limon üreticisini üzüyor
- Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Şahin: - "TÜİK'in tüketici bazında zam şampiyonu olarak açıkladığı limonu raflarda 7-8 liradan görenler 'üretici iyi para kazanıyor' algısına düşüyor. Halbuki limon yetiştiricisi ürünü dalında 1 liradan zor satıyor" - "Soğuk hava deposundan çıkartılan limon yaz döneminde çok yüksek fiyatla tüketiciye sunuluyor ve bu da arada uçurum meydana getiriyor. Limondan üretici değil aracılar kazanıyor"

MERSİN (AA) ? Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTUB) Başkanı Ahmet Dursen Şahin, yüzde 40,5 ile tüketici fiyatları bazında temmuz ayında en yüksek fiyat artışı yaşanan ürün olan limonun üreticilere değil aracılara kazandırdığını belirtti.

Şahin, ofisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte yetiştirilen limonların büyük bölümünün tüccarlar tarafından alınarak Ürgüp'teki doğal soğuk hava depalarında saklandığını ve yaz döneminde piyasaya sürüldüğünü ifade etti.

Üreticinin sezonda dalında 1 liradan sattığı limonun yaz döneminde  İstanbul , Ankara , İzmir gibi illerde marketlerde 7-8 liradan satıldığını belirten Şahin, şöyle devam etti:

"TÜİK'in tüketici bazında zam şampiyonu olarak açıkladığı limonu raflarda 7-8 liradan görenler üretici iyi para kazanıyor algısına düşüyor. Halbuki limon yetiştiricisi ürünü dalında 1 liradan zor satıyor. Soğuk hava deposundan çıkartılan limon yaz döneminde çok yüksek fiyatla tüketiciye sunuluyor ve bu da arada uçurum meydana getiriyor. Limondan üretici değil aracılar kazanıyor. Zam şampiyonu haberlerini görünce üzülüyoruz."

Tüccarın ve marketlerin kazanç elde etmesine karşı olmadıklarını ancak aradaki uçurumun ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Şahin, fiyat farkının tüketiciye de üreticiye de yararının olmadığını söyledi.

Geçmiş yıllarda limon üreticisinin ürünlerini satamayarak dalında çürümeye terk ettiğini de hatırlatan Şahin, son 2 yıldır ürünlerin 1 liradan alıcı bulmasının çiftçileri mutlu ettiğini sözlerine ekledi.

Erdemli'de limon paketleme tesisi bulunan Ali Has ise yaz sezonu boyunca Ürgüp'te soğuk hava depolarında bulunan limonların getirilerek paketlendikten sonra tüketiciye ulaştırıldığını belirtti.

 


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Mersin

  ,

  İstanbul

  ,

  İzmir

  ,

  zam

  ,

  TÜİK

  ,

  Ürgüp

  ,

  Para

  ,

  Hava

  ,

  Karşı