Ziraat mühendisi adayları için teknik gezi düzenlendi

Ziraat mühendisi adayları için teknik gezi düzenlendi
Ziraat mühendisi adayları için teknik gezi düzenlendi
- Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğrencileri Erdemli'deki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nde incelemelerde bulundu

MERSİN (AA) ? Mersin'in Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nde, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğrencileri için teknik gezi düzenlendi.

Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya başkanlığında düzenlenen gezide, ziraat mühendisi adayı 50 son sınıf öğrencisine ders kapsamında Akdeniz Bölgesinde yetişen sutrubik meyve türleri, narenciye, muz ve zeytin türleri yerinde gösterildi.

Ürünleri inceledikten sonra fabrikalarda narenciye ve meyvelerin paketlenme sürecini inceleyen öğrenciler, daha sonra bölgenin tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

Özkaya, gezi hakkında gazetecilere yaptığı açıklamada, Ankara gibi bir bölgede ziraat eğitimi alan öğrencilerin Akdeniz'in sıcak havası ve yeşil doğasıyla buluşmasının önemli olduğunu söyledi.

Teknik gezinin, ziraat mühendisi adayları için yararlı olduğunu belirten Özkaya, şöyle konuştu:

"Öğrencilerimize eğitim gördükleri bölgede olmayan bitkileri gösterdik.  Bilindiği gibi Ankara bozkırın yoğunlukta olduğu bir ilimiz. Son sınıf öğrencilerimizi tarımın 12 ay sürekli yapıldığı, yeşilin hiç eksilmediği sıcak iklimin hakim olduğu Mersin bölgesine getirerek göstermek istedik. Özellikle de Türk tarımının gelişmesi için Ar-Ge çalışması yürüten Alata Bahçe Bitkileri Araştırma Enstitüsüne getirdik ki burada mühendislerin yani araştırmacıların uygulama alanları olan bitkileri ve meyveleri bire bir göstererek öğrencilerin bu bitkilere dokunmalarını sağladık ve uzmanlardan bilgi almalarını imkan oluşturduk."