1. Dalaman Tarım Festivali başladı

1. Dalaman Tarım Festivali başladı
1. Dalaman Tarım Festivali başladı
- Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ekici: - "Muğla, örtü altı domates yetiştiriciliği, zeytin, nar, narenciye, badem, çam balı ve kültür balıkçılığı sektörlerinde ilk sıralarda yer almaktadır"

MUĞLA (AA) - Dalaman'da bu yıl birincisi düzenlenen Dalaman Tarım Festivali, törenle başladı.

Açık pazaryerindeki törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, Muğla'nın tarımsal potansiyeli çok yüksek illerden birisi olduğunu söyledi. Muğla'nın kırsal kesimdeki nüfusunun bereketli topraklarda yaşadığını anlatan Ekici, "İklimin de uygun olması, hem bitkisel hem de hayvansal üretimin yüksek olması Muğla'ya ayrı bir değer katmaktadır. Muğla, örtü altı domates yetiştiriciliği, zeytin, nar, narenciye, badem, çam balı ve kültür balıkçılığı sektörlerinde ilk sıralarda yer almaktadır" dedi.

Ekici, Muğla'da üretilen ürünlerin pazardaki pay miktarlarını artırmak için tanıtım faaliyetlerinin yürütüldüğünü, yatırımcılar bölgeye çekilerek markalaşmak amacıyla yeni tesisler kurulmasının teşvik edildiğini bildirdi.

- Ürünler kaliteli

Muğla'da üretilen ürünlerin üretim ve kalite değerleri oldukça yüksek olduğunu ifade eden Ekici, şunları kaydetti:

"Ülkemizin iç tüketiminin yanı sıra ihracat şansının da yüksek olması ve her sene bunun artması, ekonomimize önemli katkılar sağlamaktadır. Muğla narenciye üretiminde Ege bölgesinde ilk sırasında gelmektedir. 2014'te yaş sebze ve meyvede 238 bin ton ihracatımız vardır. Bin 480 kilometrelik kıyı şeridi olan ilimizde deniz kültür balıkçılığında da ön sıralardayız. Yine 2014'te 35 bin ton balık, 30'dan fazla ülkeye ihraç edilmiştir. 230 milyon dolar milli ekonomiye katkı sağlanmıştır."

Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek ise Dalaman'da  turizm kadar tarımın da geliştiğine işaret etti. İlçede yaklaşık 35 bin dönüm TİGEM arazisi olduğunu belirten Şimşek, şöyle konuştu:

"30 bin tonluk narenciye üretimi, 2 bin 500 civarında çiftçi ailesiyle Dalaman yöremizin ve ülkemizin önemli bir tarım potansiyeline sahiptir. Bu anlamda festival de Dalaman için çok önemli, çok anlamlı olmuştur. Daha çok katılımlı, daha ciddi bir şekilde, geliştirilmiş bir şekilde fuar olarak, inşallah bundan sonraki yıllarda bu etkinliği devam ettirmeyi düşünüyoruz."

- En güzel domates seçildi

Festival etkinlikleri kapsamında en güzel domates yarışması düzenledi. 23 üreticinin yarıştığı yarışmada, domateslerde renk, lezzet, şekil, standartlık, çekirdek durumu ve sertlik kriterlerine göre puanlama yapıldı. Jüri tarafından birinci Sezgin Yıldız, ikinci İlhan Orhan, üçüncü ise Hasan Demir seçildi.

Dereceye girenlere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Konuşmaların ardından katılımcılar, açılış kurdelesini keserek stantları gezdi.


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  Ege

  ,

  Turizm

  ,

  Protokol

  ,

  Tarım

  ,

  Fuar

  ,

  gıda

  ,

  kültür

  ,

  Bitkisel

  ,

  muğla

  ,

  gusto