10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
- Muğla Valisi Çiçek: - "Tüm vatandaşlarımız, memleketimizin her köşesinde, bu ülkenin tüm nimetlerinden faydalanabilmektedirler. Bireysel farklılıklarımız zenginliğimiz, ortak kimliğimiz ise gücümüzdür"

MUĞLA (AA) - Muğla Valisi Amir Çiçek, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Çiçek, 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi münasebeti ve insan hakları bilincinin geliştirilmesi amacıyla, her yıl 10 Aralık'ın Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlandığını hatırlattı.

 

İnsan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi evrensel değerlerin toplumda yerleşmesi ve vatandaşların da bu değerlerden yararlanabilmesi için son yıllarda çok kapsamlı düzenlemeler yapıldığını, Anayasa'da temel hak ve hürriyetlerle ilgili değişikliklere gidildiğini ifade eden Çiçek, mesajına şöyle devam etti:

 

"İnsan hakları, bizzat insan olmanın kazandırdığı haklardır ve başkası tarafından verilen bir söz ya da teminata bağlı olarak ya da satın alınarak elde ettiğimiz haklar değildir. İnsan hakları insan olmamızın ve insan onurumuzun doğal bir sonucudur. Çağdaş devletlerde olduğu gibi ülkemizde de bireyin güvenliğine ve insan haklarına büyük önem verilmektedir. Demokratikleşme ve hukukun üstünlüğünün sağlanabilmesi için vazgeçilmez unsurlardan biri olan insan haklarının korunması amacıyla da son yıllarda önemli adımlar atılmış ve atılmaya da devam edilmektedir. Ülkemizde, kökenleri, inançları veya fikirleri ne olursa olsun tüm vatandaşlarımız milletimizin eşit ve saygın fertleridir. Çağdaş devlet anlayışında etnik, dini veya mezhep temelli hiçbir ayrıma yer yoktur. Tüm vatandaşlarımız, memleketimizin her köşesinde, bu ülkenin tüm nimetlerinden faydalanabilmektedirler. Bireysel farklılıklarımız zenginliğimiz, ortak kimliğimiz ise gücümüzdür."