10. Çömlekçi Yağlı Güreşleri

10. Çömlekçi Yağlı Güreşleri
10. Çömlekçi Yağlı Güreşleri
- Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlenen 10. Çömlekçi Yağlı Güreşleri, Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgelerinden gelen 152 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi

MUĞLA (AA) - Bodrum Belediyesi'nin desteğiyle gerçekleştirilen 10. Çömlekçi Yağlı Güreşleri, 152 sporcunun katılımıyla yapıldı. 

Çömlekçi Mahallesi Güreş Sahasında yapılan güreşlere, tanınmış başpehlivanların yanı sıra Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un da aralarında olduğu bine yakın kişi katıldı. Güreşler, minikler, teşvik, tozkoparan, deste, küçük orta, büyük orta, baş altı ve baş gibi toplam 13 kategoride gerçekleştirildi. 

Kıspetlerini giyen güreşçiler yağlandıktan sonra güreş sahasında boy gösterdiler. Tek tek seyircilere tanıtılan pehlivanlar güreşlerini başarıyla tamamladı. 

Yağlı Güreş Ege Bölgesi Sorumlusu İnanç Güçlü, gazetecilere yaptığı açıklamada, yağlı güreşlerin, yörenin yıllardan beri yapılan organizasyonlarından bir tanesi olduğunu söyledi. 
Muğla'da yağlı güreş potansiyelinin gün geçtikçe arttığını söyleyen Güçlü, "Ören'de, Köyceğiz'de yaptık, bugün de Bodrum'da yapıyoruz. 11 hakemle organizasyonu sürdürüyoruz" dedi.

Güçlü, güreşlere, Konya, Manisa, Adapazarı, Antalya, Köyceğiz, Aydın ve Muğla'dan 152 sporcunun katıldığını belirterek, "Bizim öz kültürümüzde olan bir değer. İnsanlarımız ilgi gösteriyorlar. Geçmişten aldığımız bu mirası geleceğe aktarmak da bizim sorumluluğumuz. Üzerimize düşeni yapıyoruz" dedi. 

Güreşlere katılan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da yağlı güreşlerin ata sporlarından birisi olduğunu anlattı. Festivali köy muhtarının başlattığını belirten Kocadon, şöyle konuştu:

"Köy muhtarlığımız bu güreşleri geleneksel hale getirmiş ve devam ettiriyor. Biz de buna destek veriyoruz. Sporcularımız er meydanında güzel yarışıyorlar. Sporculara destek veren herkese teşekkür ediyorum. Her geçen yıl seyirci sayısında da sporcu sayısında da artış yaşanıyor."

Akşam saatlerine kadar süren güreşlerin sonunda, Baş altı güreşlerini Antalya'dan Serkan Duman, baş güreşlerinde de Balıkesir'den Hasan Zeybek birinci oldu. Dereceye giren sporculara çeşitli plaket ve kupaları verildi.