12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali
12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali
- Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlenen festival, Bodrum Antik Tiyatro'da başladı

MUĞLA (AA) - 12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Bodrum'da başladı.

Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay'ın sanat danışmanlığında, piyanist Eren Levendoğlu'nun sanat yönetmenliğinde, Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından organize edilen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'ne sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Bodrum Antik Tiyatro'da gerçekleştirilen açılış gecesinde Mozart ve Shostakovich'in eserlerine yer verildi. Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Karşıyaka Oda Orkestrası,  ünlü piyanist Gülsin Onay ve trompet sanatçısı Cem Sevgi'ye eşlik etti. 

Konserin ilk yarısında sanatçılar Rus besteci Dmitri Shostakovich'in "Piyano, Trompet ve Yaylı Çalgılar Orkestrası İçin Konçerto No.1, do minör, Op. 35" adlı eserinin "I. Allegretto", "II. Lento", "III. Moderato" ve "IV. Allegro con brio" adlı bölümlerini, ikinci yarıda ise W.A. Mozart'ın "Piyano Konçertosu No.12 la majör, K414" başlıklı eserinden "I. Allegro", "II. Andante" ve "III. Allegretto" isimli bölümlerini seslendirdi. 

Festivali Gülsin Onay'ın babası Joachim Reusch, gazeteci Can Dündar ile Hıncal Uluç'un da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatsever ilgiyle izledi. Yaklaşık iki saat süren konser sonunda Onay, ayakta alkışlandı.

Festival kapsamında sanatseverler 12 konser dinleme şansı bulacak. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması ise 20-23 Temmuz'da üçüncü kez düzenlenecek. 8 Ağustos 'a kadar klasik müzikseverleri bir araya getirecek festivalin bundan sonraki bölümleri Gümüşlük Mahallesi'ndeki 25 asırlık antik taş ocağında devam edecek.