12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali
12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali
- Festival kapsamında Grammy ödüllü ABD'li Kronos Quartet grubu, Gümüşlük antik taş ocağında konser verdi

MUĞLA (AA) - 12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Kronos Quartet grubunun konseriyle devam etti. 

İlçeye bağlı Gümüşlük Mahallesi'ndeki Koyunbaba antik taş ocağında düzenlenen festivalde, ABD 'li Kronos Quartet grubu sahne aldı. Kronos Quartet programa, Terry Riley'nin "Salome Dances for Peace" adlı eseriyle başladı. 

Ardından Jacob Garchik'in düzenlemesiyle Ömer Süleyman'ın "La Sidounak Sayyada" adlı eserini seslendiren dörtlü, geceye yine Jacob Garchik'in düzenlemesini yaptığı bir Pete Townshend bestesiyle devam etti.

Derek Gripper tarafından Kronos Quartet için özel olarak aranje edilen "Miniyamba" adlı eser izleyici ile buluşurken Kronos Quartet bu defa sahnede Tanburi Cemil Bey'in "Eviç Taksim" eserini Stephen Prutsman düzenlemesiyle yorumlayarak Bodrumlu sanatseverlere sürpriz yaptı. İlk yarının son eseri ise Bryce Dessner'in, "Aheym" oldu. 

Gecenin ikinci yarısına Aleksandra Vrebalov'un "Selections from the sea ranch songs" adlı eserinden "6.Creatures"; "9.Starry night" ve "4.Numbers" başlıklı bölümleri seslendirerek başlayan Kronos Quartet, bu eserin ardından, Aleksander Kosciow'un "Oberek for the Terry Riley" adlı eseri seslendirdi. 

Programın sonunda ise Osvaldo Golijov'un arenjesini yaptığı Cafe Tacvba'nın "12/12" adlı eserini seslendiren Kronos Quartet, izleyicilerden yoğun alkış aldı.

Yaklaşık iki saat süren konseri aralarında eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, eski bakanlardan İmren Aykut, Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay'ın da olduğu çok sayıda sanatsever izledi. 

Festival 8 Ağustosta, "Nirvana ve Pink Floyd'dan Virtüöz Piyano için Seçmeler" Ayşedeniz Gökçin konseriyle sona erecek.