12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali
12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali
- Dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay, kendisinin de kurucusu olduğu festivalin 12. yılında Beethoven, Saygun, Chopin, Debussy ve Franck'ın eserlerini seslendirdi

MUĞLA (AA) - 12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında, ünlü piyanist Gülsin Onay konser verdi.

Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay'ın sanat danışmanlığında, piyanist Eren Levendoğlu'nun sanat yönetmenliğinde, Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından organize edilen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Gümüşlük Antik Taş Ocağında devam ediyor.

Konser öncesinde konuşan Gülsin Onay, gündemdeki terör eylemlerine değinerek, "Yine kalbimiz kan ağlıyor, önceden de dediğimiz gibi teröre karşı en güzel cevap sanattır. Bu gecenin ilk eseri olan "Ayışığı Sonatı"nı şehitlerimize adamak istiyorum" dedi.

Gülsin Onay'ın, "Yıldızlara Serenat" başlığı altında topladığı seçki iki bölümden oluştu. Sanatçı, programın ilk yarısına şehitlere adadığı Ludvig van Beethoven'ın "Ayışığı Sonatı" adlı eserle başladı. Bu eser, "Adagio sostenuto", "Allegretto" ve "Presto agitato" adlı 3 bölümden oluştu. 

Gülsin Onay, daha sonra Ahmed Adnan Saygun'un, "Sonatin Op.15" adlı eserinden "Allegro", "Adagio, con moto" ve "Horon (Prestissimo)" isimli bölümleri seslendirdi. 

Programın ikinci yarısı Claude Debussy'nin üç eseriyle devam etti. Devlet sanatçısı Gülsin Onay, bestecinin ilk olarak "Masques", ardından "Ballade" ve son olarak "Danse" isimli eserlerini yorumladı. 

Gülsin Onay, gecenin sonunda César Franck'ın, "Prelude" ve "Choral et Fugue" isimli eserlerini seslendirerek programını bitirdi. Sanatçı yoğun alkış üzerine yeniden sahneye gelerek, Gümüşlük Festival Akademisi öğrencilerinden 12 yaşındaki Tuna Bilgin'i sahneye davet etti.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğrencisi Tuna Bilgin, festival sahnesinde Claude Debussy'nin, "Claire de Luna" adlı eserini ustalıkla seslendirerek alkış aldı.

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 8 Ağustos 'ta Ayşedeniz Gökçin'in "Nirvana ve Pink Floyd'dan Virtüöz Piyano için Seçmeler" başlıklı konseriyle sona erecek.

 


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  sanat

  ,

  Bodrum

  ,

  Müzik

  ,

  Pink

  ,

  Ünlü

  ,

  klasik

  ,

  ağustos

  ,

  Konser

  ,

  Karşı

  ,

  piyano

  ,

  muğla