13. Meslek Yüksekokulları Denizcilik Programları Çalışma Grubu Toplantısı

13. Meslek Yüksekokulları Denizcilik Programları Çalışma Grubu Toplantısı
13. Meslek Yüksekokulları Denizcilik Programları Çalışma Grubu Toplantısı
- Piri Reis Üniversitesi Denizcilik MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Çeşmeci: "Denizcilik sektörü Türkiye'de layık olduğu yerde değil. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, denizcilik sektörünün layık olduğu yere ulaştırılması için çalışılıyor"

MUĞLA (AA) - Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nazmi Çeşmeci, denizcilik sektörünün Türkiye 'de layık olduğu yerde olmadığını belirterek, "Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, denizcilik sektörünün layık olduğu yere ulaştırılması için çalışılıyor" dedi.

13. Meslek Yüksekokulları Denizcilik Programları Çalışma Grubu Toplantısı, Muğla'nın Bodrum ilçesinde yapıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Ortakent Yerleşkesi'nde düzenlenen toplantıya, denizcilik eğitimi veren 29 kurumun temsilcileri katıldı.

- "Amaç dünya kalitesinde denizci yetiştirmek"

İnsan kaynağının çok iyi kullanılması gerektiğine işaret eden Çeşmeci, yaptığı konuşmada, "Denizcilik sektörü Türkiye'de layık olduğu yerde değil. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde denizcilik sektörünün layık olduğu yere ulaştırılması için çalışılıyor. Bunun için de en değerli kaynak, insan kaynağı. Eğitim kurumları da bu amaca yönelik mücadele ediyorlar. Büyük gayretler gösteriyorlar. Son yıllarda gerçekten çok önemli aşamalar kaydedildi" diye konuştu

Türkiye'de ihtiyacı karşılayacak sayıda denizci bulunduğunu, bundan sonraki çabaların dünya kalitesinde denizciler yetiştirmek olduğunu belirten Nazmi Çeşmeci, sadece gemide hizmet verecek zabit ve mühendisler değil, tersanecilik, acentecilik, sigorta gibi alanlarda da nitelikli insan gücü yetiştirmeyi amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

- Sonuç bildirgesi Denizcilik Müsteşarlığına iletilecek

Gazetecilere açıklama yapan Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tuncay Kuleli de toplantıda denizcilik eğitimiyle ilgili gelişmeler, yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin tartışıldığını bildirdi. 

Kuleli, toplantının sonunda bütün kurumların katılımıyla hazırlanacak sonuç bildirgesinin, rektörlükler kanalıyla Denizcilik Müsteşarlığına iletileceğini kaydetti.

Okullarının gelişmiş bir altyapıya sahip olduğunu vurgulayan Tuncay Kuleli, şöyle konuştu:

"Yangın eğitim kulesi, uygulama laboratuvarı, iki simülatör, can kurtarma yatları, uygulama STS okul gemisi gibi tamamı devlete ait olan, dışarıdan herhangi bir protokol ve sözleşmeye ihtiyaç duymadan tüm eğitimi kendi imkanlarıyla verecek bir altyapıya sahibiz. Şu anda bu altyapıya en yakın okul, İzmir veya Antalya'ya konuşlanmış durumda. Bu okul sadece Bodrum'a değil, çevresine de hizmet edebilecek duruma gelmiştir."