18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
- Vali Çiçek: - Çanakkale destanı, ateşten günler yaşadığımız milli mücadele yılları için hem moral hem ışık hem de yeni kurulacak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin önsözü olmuştur"

MUĞLA (AA) - Muğla Valisi Amir Çiçek, "Çanakkale destanı, ateşten günler yaşadığımız milli mücadele yılları için hem moral hem ışık hem de yeni kurulacak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin önsözü olmuştur" dedi.

Çiçek, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türk ve dünya tarihinde önemli bir dönüm noktası ve milletin birliğinin, bütünlüğünün en önemli simgelerinden olan 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin azmin ve inancın zaferi olduğunu bildirdi.

Çanakkale'de 18 Mart 1915'de dünyanın yenilmez donanmasının Türk askerine yenildiğini belirten Çiçek, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Yüce Türk milleti, gazi ya da şehit olmaya hazır milyonlarca vatan evladıyla, bugüne kadar sahip çıktığı bu emaneti bundan sonra da canından aziz bilip koruyacak ve gelecek nesillere aktaracaktır. Çanakkale destanı, ateşten günler yaşadığımız milli mücadele yılları için hem moral hem ışık hem de yeni kurulacak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin önsözü olmuştur. Bugün bizlere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bizlere emanet edilen bu kutsal toprakları, aynı şuurla sahip çıkarak korumak ve bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde devretmektir. Bu düşüncelerle 18 Mart Şehitler Günü ve bugüne adını veren Çanakkale Zaferi münasebetiyle başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum."