18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
- AK Parti Muğla Milletvekili Özden: - "Bugün bizlere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve emanet edilen bu kutsal toprakları aynı şuurla sahip çıkarak korumak ve bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde aktarmaktır"

MUĞLA (AA) - AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden ve İl Başkanı İhsan Küreci, "18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 100. Yıl dönümü" dolayısıyla mesaj yayımladı.

Özden, mesajında, Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümünü kutlamanın onurunu yaşadıklarını kaydetti.

Vatanı, milleti ve kutsal değerlerini korumak için savaşarak, bu uğurda canını vermiş aziz şehitleri minnetle andıklarını belirten Özden, yokluklar içindeki bir milletin çağın en güçlü devlet ve silahlarına topyekun direnişin gerçek bir destanını yazdığını bildirdi.

Türk milletinin her türlü zorluğa karşı durarak canı pahasına mücadele vermekten çekinmediğini ifade eden Özden, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Bu özelliğiyle hem esaret yüzü görmemiş, yaşadığı coğrafyada barış ve huzurun teminatı olmuş hem de diğer mazlum milletlerin umudu olmuştur. Bu vatan için canlarını seve seve veren şehitlerimiz, emsalsiz özverileriyle milletimizin değerlerinin ne kadar sağlam ve güçlü olduğunu tarih boyunca kanıtlamışlardır. Bugün bizlere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve emanet edilen bu kutsal toprakları, aynı şuurla sahip çıkarak korumak ve bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde aktarmaktır. Bu duygularla Çanakkale Zaferi'nin 100. yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü'nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle şükranla anıyorum."

- Küreci'nin açıklaması

AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci ise Çanakkale Deniz Zaferi'nin, bir milletin yokluk ve imkansızlıklara rağmen, yüksek bir ruh, inanç ve ahlakla vatan topraklarını düşman işgalinden koruduğunu göstermesi açısından insanlık tarihinde çok özel bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Dönemin en güçlü işgal kuvvetlerine karşı işgal kuvvetlerine geçit vermeyen kahramanların, sahip oldukları birlik ve beraberliğin ne kadar sağlam temeller üzerine inşa edildiğini dünyaya en gür sesle duyurduğunu anlatan Küreci, mesajında şu görüşlere yer verdi:

"Şehadet şerbetini bir saniye bile tereddüt etmeden içen bu kahramanlar, aynı zamanda bizlere birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiğimizde ne kadar güçlü bir ulus olduğumuzu da göstermişlerdir. Milletimizin inancından, ruhundan ve vatan mücadelesinden doğan Çanakkale Zaferi, yalnız tarihe değil milletimizin gönlüne de yazılmıştır. Çanakkale Zaferi aynı zamanda tüm mazlum milletlere de referans olmuş ve o diyarlarda da bağımsızlık ateşinin sönmez bir şekilde yanmasına vesile olmuştur. Tarihe 'Centilmenler savaşı' olarak da geçen Çanakkale Zaferi, bir devrin batmasına ve tüm milletler için yeni bir güneşin doğmasına sebep olmuştur. Çanakkale sırtlarında şehit düşmüş o meçhul askerler, nasıl kardeşçe birbirine inanmış, birbirinden güç almışsa, bugün de birbirimize öyle inanmamız gerekiyor."