18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü
- Güney Görev Grup Komutanlığı tarafından düzenlenen etkinlikte, bir fırkateyn ve 2 hücumbot ile sivillerin ve askeri personelin katılımıyla seyir icra edildi - Etkinlikte asimetrik tehdit altında liman çıkış, hasar kontrol, helikopter dikey ikmal ve iniş-kalkış ile posta çantası alma-verme eğitimi gerçekleştirildi

MUĞLA (AA) - Aksaz Deniz Üssü'ndeki limandan hareket eden TCG Gökçeada fırkateynine alınan siviller ve askeri personel denize açıldı. 

Liman çıkışında Fırkateyne TCG Fırtına ve TCG Poyraz hücumbotları eşlik etti. 

Açık denizde gerçekleşen etkinlikte Gökçeada fırkateynine yaklaşan temsili terörist botu askeri unsurlarca etkisiz hale getirildi. 

Daha sonra TCG Fırtına ve TCG Poyraz hücum botları sancak gemisi TCG Gökçeada fırkateyninde bulunan Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Cihat Yaycıyı selamladı.

Etkinlikte, Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığından kalkış yapan helikopter dikey ikmal ve iniş-kalkış gösterisi yaptı.

TCG Gökçeada'ya iniş yapan helikopterin platforma inişinin ardından hasar kontrol eğitimi gerçekleştirildi.

Programda, denizde malzeme alma verme transferi kapsamında fırkateyn ve 2 hücum botun gerçekleştirdiği posta çantası alma-verme eğitimi de icra edildi.

TCG Gökçeada Fırkateyni'nde katılımcılara 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferini anlatan sunumun ardından günün anısına pasta kesildi.

Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Cihat Yaycı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yıl dönümünü kutlamak ve şehitleri denizde anmak üzere etkinliğin gerçekleştirildiğini söyledi. 

Amaçlarının bu anlamlı günde şehitlerin ruhunu yaşatmak olduğunu belirten Yaycı, "Milletimizin bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Türk Deniz Kuvvetlerinin halkımızla bütünleşmesini pekiştirmek amacıyla bu faaliyeti düzenledik. Yüksek katılımdan dolayı çok memnunuz" dedi.

Çanakkale Deniz Zaferi'nin Türk milletinin vatanseverliğinin, kahramanlığının dünyaya sergilendiği, dünya tarafından takdir edildiği bir zafer olduğunu vurgulayan Yaycı, şöyle konuştu:

"Cumhuriyetin kuruluşuna zemin hazırlayan güruh da Çanakkale'den doğmuştur. Dolayısıyla Çanakkale savaşları sadece askeri bir zafer değil aynı zamanda bir milletin yeniden doğuşu, Cumhuriyet'in kuruluşuna en önemli zemini hazırlayan kutsal bir olaydır. Onun için biz bir kez daha devletimizin kurucusu, ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, ebediyete intikal etmiş şehitlerimizin ve gazilerimizin önünde şükran ve en derin hürmetle eğiliyor şehitlerimizi rahmetle anıyoruz."

Yaycı, 18 Mart 1915'te askerin yediği yemek tertibinin aynısının Genel Kurmay Başkanlığı'nın emriyle bugün bütün birliklerde verildiğine işaret ederek, "Birliklerimizde bugün sabah bulgur çorbası, öğlen yemek yok, akşam ise bir kap etsiz kuru fasulye dağıtılacak. O günün ruhunu yaşamak ve yaşatmak maksatlı ve nasıl fedakarlıklarla bu vatanın savunulduğunu göstermek amaçlı biz de bu tertibi bugün uyguluyoruz" diye konuştu.