19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
- Muğla'daki kutlamalarda bisikletçilerin 15 Mayıs'ta Samsun'dan aldıkları, 7 il ve bin 200 kilometre yol kat ederek getirdikleri Türk bayrağı ve toprak, Vali Amir Çiçek'e teslim edildi - Fethiye ilçesinde tandem (ikili) pilotları, Ölüdeniz semalarında Türk bayrağı açıp, renkli sislerle gösteri uçuşu gerçekleştirdi

MUĞLA (AA) - 19 Mayıs Atatürk 'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Muğla ve ilçelerinde kutlamalar düzenlendi.

Muğla'da Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker, Atatürk anıtına çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bisikletçilerin 15 Mayıs'ta Samsun'dan aldıkları, 7 il ve bin 200 kilometre yol kat ederek getirdikleri Türk bayrağı ve toprak, Vali Amir Çiçek'e teslim edildi.

Bayrağı öperek alnına koyan Çiçek, Samsun'dan aldıkları emaneti Muğla'ya taşıyan bisikletçilere teşekkür etti. Çiçek, "Bayrağımıza, vatanımıza, milletimize bağlı gençler olduğu için gururluyum. Aldığım emaneti  en iyi şekilde, en güzel yerde saklayacağım" dedi.

Program daha sonra Gençlik Yürüyüşü ile devam etti.

Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan yürüyüş, Muğla Şehitler Anıtı'na ulaşarak aynı güzergahtan Sınırsızlık Meydanı'nda son buldu. Vali Amir Çiçek ve protokol üyeleri, Sınırsızlık Meydanı'nda gençlere top ve balon dağıttı. 

Daha sonra uluslararası öğrencilerin de açtığı stantları gezen Çiçek, görevli gençlere karanfil dağıtarak bayramlarını kutladı. Çiçek ve beraberindekiler Gençlik Haftası dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda sunulan sokak sporları gösterilerini izledi, öğrencilerle masa tenisi, basketbol, voleybol, tenis oynadı.

Çiçek, bilek güreşi standını da ziyaret ederek görevli gençlerle bilek güreşi yaptı.

- Fethiye'de gökyüzünde kutladılar

Fethiye ilçesinde Ölüdeniz Mahallesi'ndeki Babadağ'ın bin 200 pistinden havalanan tandem (ikili) pilotları, gökyüzünde Türk bayrağı açıp, renkli sislerle gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

Pilotların gökyüzündeki şovu, Belcekız Plajı'nı dolduran yerli ve yabancı turistlerce ilgiyle izlendi.

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Pilot Kooperatifi Başkanı Celal Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, olumsuz hava şartları nedeniyle 10 pilotun gökyüzünde şov yaptığını belirterek, "Bölgede faaliyet gösteren 160 pilotumuz bugüne özel gösteri uçuşu yapacaktı. Ancak hava şartları el vermediği için bunu yarın gerçekleştireceğiz" dedi.

- Marmaris

Marmaris'te Atatürk Meydanı'na Gençlik Hizmetleri  ve Spor İlçe Müdürü Ahmet Kocabıyık Atatürk anıtına çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Sabancı Anadolu Lisesi bahçesinde halk oyunları gösterisi ve sportif etkinlikler gerçekleştirildi.

Buradaki kutlamalarda şiir, resim, kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel tarafından ödülleri verildi.

Öte yandan, Denizkurdu-2015 Tatbikatı kapsamında Muğla'nın Marmaris ilçesinde demirleyen TCG Yıldırım fırkateyni, halkın ziyaretine açıldı. Ziyaretçiler, açıkta demirleyen gemiye kontrolden geçtikten sonra teknelerle götürüldü.

- Yatağan 

Yatağan ilçesinde Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından törenlere Yatağan Spor Salonu'nda devam edildi.

Buradaki etkinliklerde öğrenciler halk oyunları oynadı. Muğlaspor Okçuluk Kulübü sporcuları da gösteri atışı yaptı.

Hafta dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan tarafından ödülleri verildi.

- Milas

Milas'taki kutlamalar kapsamında Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Mustafa Ali Ünlüsoy tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği ve Merkez İlkokulu halk oyunları ekipleri gösteri sergiledi.

Daha sonra Mehmet Güçlü Güreş Eğitim Merkezi sporcuları cimnastik gösterisi yaptı. Kutlamalar kapsamında Milas Belediyesi tarafından uçurtma şenliği düzenlendi.