19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
- Muğla ve Bodrum ilçesinde "Fener Alayı" düzenlendi

MUĞLA (AA) - 19 Mayıs Atatürk 'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Muğla ve Bodrum'da "Fener Alayı Yürüyüşü" düzenlendi.

Muğla'da Cumhuriyet Meydanı'ndan Türk bayrakları ve meşaleler ile başlayan fener alayı ve yürüyüş, Recai Güreli Caddesi, Kız Meslek Lisesi önünden devam ederek Atatürk Anıtı'nda sona erdi.

Muğla Büyükşehir Belediyesince düzenlenen etkinliğe katılanlar yaklaşık 2 kilometre boyunca ellerindeki fenerler ve Türk bayrakları ile yürüdü.

Yürüyüş sonunda vatandaşların bayramını kutlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün,  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 'ün milli mücadeleyi 96 yıl önce Samsun'dan başlattığını ve bu önemli tarihi çok güvendiği gençlere bayram olarak miras bıraktığını söyledi.

Gürün, Muğla'nın barış ve sevgi şehri olarak örnek bir kent olduğunu belirterek, "Ülke olarak gurur ve kıvançla kutladığımız ulusal bayramlarımızın her biri tarihteki yeri ve önemiyle bir ulusun mücadelesini, özgürlüğünü, zaferlerini içerir" dedi.

Konuşmaların ardından havai fişek gösterisi yapıldı ve Yüksek Sadakat konser verdi.

Öte yandan Bodrum'da da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında fener alayı düzenlendi.

Neyzen Tevfik Cadesi'nde başlayan yürüyüş Belediye Meydanı'nda sona erdi.

Etkinliğe katılanlar ellerindeki Türk bayrakları ve meşaleler ile marşlar söyleyerek yürüdü. 

Yürüyüşün ardından Belediye Meydanı'nda toplanan kalabalık saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu. Gruptakiler daha sonra 10. yıl marşını söyledi.

Kutlamalar Bodrum Belediye Meydanı'nda çocukların gerçekleştirdiği çeşitli gösterilerle sona erdi.