5. Bodrum Türk Filmleri Haftası

5. Bodrum Türk Filmleri Haftası
5. Bodrum Türk Filmleri Haftası
- Etkinlik düzenlenen ödül töreniyle sona erdi

MUĞLA (AA) - Bodrum'da düzenlenen Türk Filmleri Haftası kapsamında düzenlenen ödül töreninde Türk sinemasına emeği geçen sanatçılara plaket verildi.

Cinemarine Sinemaları öncülüğünde Bodrum Sinema ve Kültür Deneği, Magazin Gazetecileri Derneği, Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkıları, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odasının destekleriyle gerçekleştirilen 5. Bodrum Türk Filmleri Haftası çerçevesinde ödül töreni düzenlendi.

Törene, yönetmen Murat Şeker'in yanı sıra İzzet Günay, Oya Aydoğan ve Şerif Sezer'in de aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı katıldı. Gecede bazı yönetmen ve oyunculara teşekkür plaketi ve onur ödülü verildi.

Bodrum Sinema ve Kültür Derneği Başkanı Cenk Sezgin, gazetecilere yaptığı açıklamada, her yıl ilginin daha da arttığı etkinliğe imza atmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek "Türk sinemasına emek vermiş ve sinemanın çok önemli projelerine imza atan büyüklerimizi Bodrum'da ağırlayabiliyoruz. Hafta boyunca filmlerini sergilediğimiz konuklarımızın yanında  bugün Türk sinemasının duayenlerini, İzzet Günay başta olmak üzere Oya Aydoğan, Şerif Sezer ve Şükrü Avşar'ı ağırladık. Kendilerine Türk sinemasından katkılarından dolayı onur ve şeref ödüllerini verdik" dedi. 

Festival süresince 12 film gösterildiğini belirten Sezgin, "Bu filmlerden 3'ü Türkiye galasıydı. Biri Türkiye'de daha önce hiç gösterime çıkmamış filmdi. Bu filmlere dair halkımızın görüşleri çok güzel oldu. Beğeniyle seyredildi. Filmlerin tanıtımına yönelik basın toplantıları yapıldı. Dolu dolu, canlı bir etkinliğe imza attık" diye konuştu.

Sezgin, gelecek yıl etkinliğin hem Türkiye hem de Yunanistan ayağı olacağını ifade ederek, "Kos Belediye Başkanı ile görüştük. Festivali aynı anda iki ülkede gerçekleştirmeyi planladık. Ekipler buradan Yunanistan'a gidecek ve orada seyirci ile buluşacaklar. Filmlerimizi uluslararası anlamda da tanıtacaklar" şeklinde konuştu. 

-Oyuncuların değerlendirmesi

Geceye katılan oyuncu Şerif Sezer de Bodrum'un bir festivale sahip bulunmasının güzel olduğuna işaret ederek, bunun yaşatılması ve geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. 

Sezer, Türkiye'deki dizi ve film sektörüne ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, "Türkiye'de sinema çok iyi bir yerde. Çok iyi gençler, yönetmenler var. Türk sineması gayet güzel yerlere gidiyor. Eminim bundan sonra çok iyi olacak. Türkiye'de oyuncular süper. Gerçekten güzel oyuncular var. Oyunculuk konusunda Avrupa ve dünyayla yarışabiliriz" ifadesini kullandı. 

Sinema sanatçısı İzzet Günay da Türkiye'deki sinema etkinliklerine katılmaya çalıştığını belirterek, bu tür etkinliklerin sinemayı gündemde tutma bakımından güzel olduğunu kaydetti.

Türkiye zorlu bir dönemden geçerken bu tür etkinliklerin yapılmasının önemine işaret eden Günay, "Aldığımız ödüller bile çok keyif vermiyor, Türkiye'nin keyifli olması lazım. Bu işe gönül verenleri kutluyorum. Türkiye'de filmcilik anlamında çok güzel şeyler yapılıyor. Onları keyifle izliyorum. Türkiye'de tiyatro kökenli çok güzel oyuncular var. Umutlarımı kaybetmedim" dedi. 

Sinema sanatçısı Oya Aydoğan ise filmlerde barış mesajı verilmesi gerektiğini kaydederek şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye'nin bu durumu nedeniyle barış mesajı veren filmlere çok ihtiyacımız var. Ayrıştıran değil de birleştiren filmlere çok ihtiyacımız var. Bodrum'daki bu etkinliğin daha çok büyümesini istiyorum. Bunu bir kişi kendi gayretiyle yapıyor, inşallah daha çok sponsor bulunur ve daha çok sanatçının geldiği Bodrum'da Türk Filmleri Haftası olur."