5 Nisan Avukatlar Günü

5 Nisan Avukatlar Günü
5 Nisan Avukatlar Günü
- 5 Nisan Avukatlar Günü Bodrum ve Milas'ta kutlandı

MUĞLA (AA) - 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Muğla ve Milas'ta tören düzenlendi.

Bodrum Adliyesi önünde düzenlenen tören, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Muğla Barosu Bodrum Baro Temsilcisi avukat Cavidan Karaöz Özyiğit, yaptığı konuşmada, avukatların gününü her gün yaşanan şehit haberleri ve ülkede yaşananların kaygısı içerisinde buruk olarak kutladıklarını söyledi.

Şehitlere rahmet, yakınlarına da başsağlığı dileyen Özyiğit, "Toplumun yargıya olan güveninin azalmakta olduğu şu günlerde, avukatlara tarihi görevler düşmektedir. Avukatlar ve barolarda bugün tarihi bir sorumluluk içinde olmaktayız. Avukatlar olarak dileğimiz ülkemizde yargı bağımsızlığının devam etmesidir." diye konuştu.

Konuşmaların ardından avukatlar, günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

- Milas

Milas'ta 5 Nisan Avukatlar Günü kutlamaları kapsamında avukatlar, Atapark'taki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Muğla Barosu Milas Temsilcisi Devrim Deniz, yaptığı konuşmada, avukatlığın yargılama faaliyetinin vazgeçilmez unsuru olduğunu vurgulayarak, demokratik hukuk devletlerinde yargılama faaliyetinin merkezini savunma hakkının, yani avukatların oluşturduğunu belirtti.

Yargılama faaliyetinin merkezinde avukat olmadığı zaman, adının yargılama değil, yargısız infaz olduğunu dile getiren Deniz, "Devletlerin yaşaması için devlet savunması ne kadar önemli ise adaletin yaşamasında da savunma ve dolayısı ile avukat o kadar önemlidir." dedi.

Tören, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş ve çok sayıda avukat katıldı.