6. Karaada Şenlikleri

6. Karaada Şenlikleri
6. Karaada Şenlikleri
- Muğla'da bu yıl 6'ncısı düzenlenen Karaada Şenlikleri'nde Bodrum'un eski gelenekleri canlandırıldı

MUĞLA (AA) - Bodrum Belediyesi ile Leleg Uygarlığı Pedasa Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından organize edilen 6. Karaada Şenliği gerçekleştirildi.

Vatandaşlar, sabah saatlerinde Kumbahçe İskelesi'nde kalkan teknelerle Bodrum açıklarındaki Karaada'ya taşındı. Karaada kahvaltısıyla başlayan etkinlikte 5 kilometrelik doğa yürüyüşü, balık tutma yarışması ve şiir yarışması düzenlendi.

İp atlama, çelik çomak gibi oyunların da oynandığı şenlikte, vatandaşlar aileleriyle birlikte güzel havanın tadını çıkardı. 

- "Etkinlik piknik havasında geçiyor"

Etkinliğe katılan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon Karaada'nın çok değerli bir yer ve Bodrum'un olmazsa olmazı olduğunu kaydetti. 

Vatandaşların etkinliğe yoğun katılımının kendisini çok mutlu ettiğini dile getiren Kocadon, "Etkinlik piknik havasında geçiyor. İnsanlar burada sosyalleşiyor. Doğayla baş başa bir haftanın yorgunluğunu, stresini de atıyorlar" ifadelerini kullandı. 

Etkinliği gerçekleştiren Leleg Uygarlığı Pedasa Koruma ve Yaşatma Derneği'nin Başkanı Mehmet Melengeç, gazetecilere yaptığı açıklamada, şenlikte Bodrum'un geçmişini ve tarihinin tanıtıldığını söyledi.

Her sene düzenlenen şenliğe halkın büyük ilgi gösterdiğini anlatan Melengeç, "Şenliğimizin yerel ayağı çok güçlü. Doğa yürüyüşümüz, eski çocuk oyunlarımız var. Bu sene yelken yarışı ve oltayla balık tutma gibi deniz etkinliklerimiz de oldu" diye konuştu. 

Etkinlikte, köylü kadınların hazırladığı yöresel yiyecekler vatandaşların beğenisine sunulurken, yarışmalarda dereceye giren sporculara düzenlenen törenle madalyaları verildi.

Şenlikte ayrıca, Bodrumspor'un yelken sporcuları da gösteri sundu.