7. Kuzugöbeği Mantar Festivali

7. Kuzugöbeği Mantar Festivali
7. Kuzugöbeği Mantar Festivali
- Muğla'nın Fethiye ilçesindeki festivalde, vatandaşlara kuzugöbeği çorbası ikram edildi

MUĞLA (AA) - Fethiye ilçesinde 7. Kuzugöbeği Mantar Festivali başladı.

Fethiye Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Yeşilüzümlü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliğinde Yeşilüzümlü Mahallesi'nde düzenlenen festivalde, vatandaşlara kuzugöbeği çorbası ikram edildi. 

Festival alanında, kadınların dokuma tezgahlarında dokuduğu "dastar bezi", yöresel el sanatları ve yiyecekler satışa sunuldu. Bazı mahalle sakinleri de ormandan topladıkları kuzugöbeği mantarlarını kilogramını 70 liradan satışa sundu. 

Festivalin açılışı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, ilçenin turizm çeşitliliği ve doğal kaynakları ile turistlerin tercih ettiği yerlerin başında geldiğini söyledi.

Yeşilüzümlü Mahallesi'nin, kuzugöbeğinin yanı sıra dastar bezi ve şarabı ile de meşhur olduğuna değinen Çalık, "Allah bu memlekete her şeyi vermiş. Bunları geliştirmemiz, alternatif turizme dönüştürmemiz gerekiyor. Bu festivalde, Fethiye ile bütünleşerek geleneksel hale geldi" dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar ise festivalin her safhasında üniversite olarak yer aldıklarını ifade etti. Üniversitelerinde Mantar Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi bulunduğuna dikkati çeken Harmandar, merkez olarak yürüttükleri çalışmalar ile bölgeye faydalı işler yapmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Harmandar, kuzugöbeği mantarında hiçbir yabancı katkı maddesi bulunmadığını, her ailenin çocuklarına bu mantarı yedirmesi gerektiğini vurguladı.

 - "Kuzugöbeği üretim alanları kontrol altına alınmalı"

Kuzugöbeği üretim alanlarının kontrol altına alınması gerektiğini belirten Harmandar, "Bu konuda herkese önemli görevler düşüyor. Kuzugöbeğini daha fazla üretmenin ve çocuklara yedirmenin yollarını bulmalıyız. Özellikle çocuklar bu faydalı besinden muhakkak yararlanmalı" diye konuştu.

Fethiye Belediye Başkan Vekili Fercan Akçin de festivalin amacının kuzugöbeği mantarı ile yörede dokunan dastar ürünlerini ve şarapçılığı tanıtarak, yöre halkına ekonomik katkı sağlamak olduğunu söyledi. Akçin, festivalin, doğa korunarak, bilinçli ve ekolojik tarım ile bölgenin kalkınmasına katkı sağlanmayı hedeflediğini anlattı.

Türkiye 'de sadece Fethiye'de düzenlenen kuzugöbeği festivalinin her geçen yıl daha geniş kapsamlı hale geldiğine işaret eden Akçin, emeği geçenlere teşekkür etti.

Mahallede yaşayan yabancı uyruklu kişilerin de ilgi gösterdiği festivalde, Fethiye Belediyesi Bandosu konser verdi.

Festival, 12 Nisan Pazar gününe kadar farklı etkinliklerle devam edecek.