9. Gökova Bisiklet Turu başladı

9. Gökova Bisiklet Turu başladı
9. Gökova Bisiklet Turu başladı
- İngiltere, Almanya, Fransa ile Türkiye'den 330 katılımcının bulunduğu turda sporcular, 5 günde 330 kilometre pedal çevrilecek

MUĞLA (AA) - Muğla Bisiklet Derneği tarafından yerli ve yabancı sporcuların katılımıyla gerçekleştirilen 9. Gökova Bisiklet Turu, başladı.

Menteşe ilçesi Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan turun ilk bölümü, Ula ilçesinin Akyaka Mahallesi'nde sona erdi. Katılımcılara burada öğle yemeği ve dondurma ikram edildi.

Bisikletçiler, buradan hareket ederek Kadın Azmağı Deresi kenarından Marmaris'e hareket etti. Tura katılan bisikletçiler, dere kenarında mola verip suya girerek serinledi.

Tur, 19 Mayıs'ta Akyaka'da tamamlanacak.

 

- "Bisikletin hem turizm hem de ulaşım amacıyla kullanılabileceğini göstermek istiyoruz"

 

Muğla Bisiklet Derneği Başkanı Bilge Kağan Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 gün sürecek tura İngiltere, Almanya , Fransa ve Türkiye 'den 330 bisikletçinin katıldığını söyledi.

Yurt dışından ve Türkiye'nin birçok kentinden çeşitli meslek gruplarından insanların tur boyunca doğayla iç içe kültürel bir gezi yapacağını dile getiren Uzun, bu yıl havanın kimi zaman yağışlı, kimi zaman da güneşli olabileceği bir dönemi seçtiklerini, dolayısıyla kentin bütün güzelliklerinin aynı anda görülebileceğini kaydetti.

Gökova Bisiklet Turu'nun Türkiye'nin ilk çok katılımcılı, kamplı bisiklet turu olduğuna işaret eden Uzun, "Gökova Bisiklet Turu 9 yıldır organize ediliyor. Bu parkur, ülkemizin en popüler ve ilk kamplı uzun bisiklet turu. Muğla'dan başlayan tur Akyaka, Marmaris, Datça'da devam edecek. Buradan feribotla Bodrum'a geçeceğiz. Ters güzergahtan turu Akyaka'da tamamlayacağız" dedi.

Tura katılanların 330 kilometre pedal çevireceğini bildiren Uzun, şöyle konuştu:

"Bisikletin hem turizm hem de ulaşım amacıyla kullanılabileceğini bu tür etkinliklerle göstermek istiyoruz. Muğla'da bunu 9 yıldır başarıyla sürdürüyoruz. Her geçen yıl tura katılan kişi sayısı artıyor. Tur boyunca bisiklet ve kampçılık faaliyeti gerçekleştirerek Gökova Körfezi'nin mavi sularını ve Muğla'nın güzelliklerini dünyaya tanıtacağız." 

Uzun, "Yollar hepimizin paylaşalım" sloganıyla 8 yıl önce başlatılan turla yolların sadece araçlara ait olmadığı, bisikletlilerin de kullanabileceği kültürünü topluma yerleştirmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.