Aile hekimleri, Vali Çiçek'i ziyaret etti

Aile hekimleri, Vali Çiçek'i ziyaret etti
Aile hekimleri, Vali Çiçek'i ziyaret etti
MUĞLA (AA) - Muğla Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ahmet İpek ve yönetim kurulu üyeleri, Muğla Valisi Amir Çiçek'i makamında ziyaret...

MUĞLA (AA) - Muğla Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ahmet İpek ve yönetim kurulu üyeleri, Muğla Valisi Amir Çiçek 'i makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çiçek, "Aile Hekimliği Sistemi ile Türkiye 'de önemli bir sorunun üstüne gidildi. Doktorun hasta ile daha yakından ilgilenmesi, hastayı iyi tanıması gerekiyor. Aile Hekimliği Sistemi'nde hastayla doktoru sürekli buluşturma mantığı var" dedi.

Aile hekiminin hastası ile sürekli diyalog halinde olması gerektiğini vurgulayan Çiçek,  "Aile hekimi ile hastası arasında erişimsizlik veya iletişimsizlik olamaz. Hasta doktor arasındaki ilişkinin en iyi şekilde olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Çalışmaların insan odaklı hizmet anlayışı ile sürdürülmesine dikkat çeken Vali Çiçek, şunları söyledi:

"Vatandaşlarımızın daha iyi hizmet alması için çaba sarf etmeliyiz. Muğla'da aile hekimlerinin iyi niyetle ve üstlerindeki sorumluluğu bilerek, özveriyle çalıştığına inanıyorum. İlimizde aile hekimi olarak hizmet veren 258 doktorumuz sağlıktaki en önemli basamak olan koruyucu sağlık hizmeti ile hastalarını tedavi ediyor. Huzurlu ve sağlıklı bir toplumun var olması için bu hizmetler çok önemli."

İpek ise Muğla'daki derneğin Türkiye'de aile hekimliği sistemine geçildikten sonra 2011 yılında kurulduğunu, il genelinde hizmet veren 258 aile hekiminin 198'inin derneklerine üye olduğunu bildirdi.

Aile hekimliğinin birinci basamak disiplini olarak kabul edildiğini dile getiren İpek, şöyle konuştu:

"Üyelerimiz arasında dayanışma ve sosyalleşmeyi sağlama, özlük hakları hakkında bilgilendirme, mesleki anlamda bilgilerinin yenilenmesi amacıyla eğitim gibi faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Aile Hekimliği Sistemi'ni daha verimli hale getirmek için çaba sarf ediyoruz. Birinci basamağın ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz."