AK Parti'nin Muğla mitingi

AK Parti'nin Muğla mitingi
AK Parti'nin Muğla mitingi
-Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (4) -"Türkiye ve Cumhuriyetin geleceği ancak ve ancak güvenin, istikrarın, huzurun devamıyla olur. Perde gerisinden Pensilvanya ile dini istismar ederek dolaylı siyaset yapan çetelerle işbirliği yapan CHP, Cumhuriyeti savunabilir mi?" -"Türkiye'de 2002'de verilen emaneti tamamlamayıp 3- 3,5 yılda kaçıp giden Bahçeli'ye tekrar emanet verilir mi? Madem ki yapacağın hizmet vardı, niye bıraktın?"

MUĞLA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Türkiye ve Cumhuriyetin geleceği ancak ve ancak güvenin, istikrarın, huzurun devamıyla olur. Perde gerisinden Pensilvanya ile dini istismar ederek, dolaylı siyaset yapan çetelerle işbirliği yapan CHP , Cumhuriyeti savunabilir mi? Türkiye'de 2002'de verilen emaneti tamamlamayıp 3- 3,5 yılda kaçıp giden Bahçeli'ye tekrar emanet verilir mi?" dedi. 

Partisinin Muğla mitinginde konuşan Davutoğlu, Türkiye yükselirken Muğla'nın da bundan hak ettiği payı aldığını ve almaya devam edeceğini, Muğla'ya bazı müjdeler vereceğini ve yapılan hizmetleri paylaşacağını belirterek, iktidara geldiklerinde kentte 4 bin 500 olan dersliğin 6 bin 416'ya, 24 olan acil ambulans sayısının 68'e, 90 kilometre olan bölünmüş yolun 318 kilometreye çıktığını kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, Muğla'nın bir turizm merkezi olduğunu hatırlatarak, iktidara geldiklerinde yetersiz olan terminal binalarını yenilediklerini ve yolcu sayısının arttığını, Muğla'nın havaalanları ve duble yollarıyla örnek teşkil ettiğini belirtti. 

İktidara geldiklerinde Muğla'nın toplam ihracatının 40 milyon dolardan 343 milyon dolara yükseldiğini anlatan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Biz iktidara geldiğimizde Muğla'da organize sanayi bölgesi yoktu, doğalgaz yoktu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne 8 fakülte, 2 enstitü, 3 yüksekokul  ve  25 araştırma enstitüsü açtık. Sağlıkta gerçek bir devrime imza attık. 14 sağlık ocağı, 5 devlet hastanesi, ilçelerde devlet hastaneleri açtık. 30 köprü ve viyadük, 5 adet bölünmüş yollarla bütünleşmiş projeleri hayata geçirdik. İnşallah 475 yatak kapasiteli hastaneyi en kısa zamanda açıyoruz. Son geldiğimde Muğla'da çifte minareli kampüs camisinin temelini atmıştık, şimdi Ramazan ayından önce inşallah açıyoruz.  Muğla'ya bağlı ortaca ve Datça devlet hastanelerinin yapıyoruz. Bodrum, Milas, Fethiye ve merkezde gençlik ve spor salonları yapıyoruz. Muğla'ya benim bir borcumdu, daha önce 2012 yılında Dışişleri Bakanı iken kongre için geldiğimiz kapalı spor salonunun yetersiz olduğunu gördüm, orada söz verdim 'yeni bir spor salonu Muğla'ya yapacağız' diye. Şimdi gururla söylüyorum, inşallah en geç Ağustos ayında 3 bin 500 kişilik spor salonu hizmete açılıyor. Ağız ve diş sağlığı merkezini açıyoruz. Ören ve Datça'da yat limanı açıyoruz, Dalaman'da yeni yat limanı projesi geliştiriyoruz. 8 adet  gölet ve sulama projesini hayata geçiriyoruz. Sizin yakından takip etiğiniz Göcek-2 Tüneli bitiriliyor. Göcek-1 Tüneli, yap-işlet-devret usulü olduğu için ücretli ama Dalaman ile Fethiye'yi birleştiren,  Muğla ile Antalya arasında bağ kuran Göcek-2 Tüneli, Muğlalılara ücretsiz olacak inşallah." 

''Yollar itibarıyla bütün ilçelere tek tek zikredeceğim ki Muğlalılar hiçbir ilçeyi ihmal etmediğimizi görsünler'' diye Muğlalılara seslenen Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Milas-Bodrum ayrımı Güllük yolu yapılıyor, Milas-Yatağan yolu yapılıyor. Milas-Yatağan ayrımı Turgut yolu yapılıyor. Akçaova-Yatağan ayrımı Kavaklıdere yolları yapılıyor. Muğla-Marmaris yolu acil çıkış rampası yapılıyor. Özel bir müjde,  bütün bürokratik engelleri aştık. Dalaman-Acıpayam yolu da inşallah en kısa zamanda yapılacak, projelendirildi. Seydikemer-Burdur-Antalya bölünmüş yolu ihaleye çıkıyor. Muğla Üniversitesine dört müjdem daha var. Seydikemer'de Muğla Üniversitesine bağlı 4 yıllık uygulamalı bilimler yüksek okulu kuruyoruz. Fethiye'de işletme fakültesini açıyoruz,  tarım  ve yaşam bilimleri fakültesini inşallah en kısa sürede açacağız. Milas'ta veterinerlik, Menteşe'de sağlık bilimleri fakültelerini açıyoruz. Yatağan'da adalet sarayı... Ayrıca bir proje var ki doğrudan takip ettiğim bir proje... Muğla'da bir çok önemli yatırıma imza attı, binlerce ev yaptı.  850 konutluk yeni bir projeyle, eski Muğla evlerini bugüne taşıyacak yerel mimariyle yeni  bir TOKİ projesi başlatıyoruz. Muğla mimarisinin güzelliğini gelecek nesillere aktaracağız."

 

-"Bunların hiçbiri seçimi kazanacağına inanmıyor"

 

Davutoğlu, alanda asılı olan "hikmetle konuşan, nefretle konuşmayan Toroslar'ın oğlu" yazılı pankartı okuyarak, "Evet biz hikmetle konuşuruz. Herkesi güzel sözle bu yola çağırırız. Muğlalılar, 7 Haziran'a kadar kentteki bütün kardeşlerimizi, vatandaşlarımızı hikmetle, güzel sözle bizim kutlu yürüyüşümüze çağıracak mısınız?  İster CHP'li, ister MHP'li, ister HDP'li olsun hepsine gidip, 'bırakın bu işbirlikçi çeteleri takip edenleri, milletin yoluna gelin' diyecek misiniz? 'Menderes'in bugünkü takipçilerinin peşinde yürüyün' diyecek misiniz? Şimdi tam bizim yörük obalarının göç vakti... Sahilden yaylalara doğru çıkıyoruz. 7 Haziran'a bir kutlu göç yapmaya var mısınız? Katar katar, kafile kafile Türkiye'nin demokrasi yaylasına çıkmaya var mısınız? Bir yörük şöleni yapmaya var mıyız? Bu kardeşinize, Torosların sizin gibi bu evladına Muğla'dan güzel bir hediye verecek musunuz? Hediyenin en güzeli Muğla'da birinci parti olmak ve yüzde 50'yi aşmaya var mıyız?" diye sordu.

Alandan "evet" yanıtını alan Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"7 Haziran'da AK Parti seçimlerde birinci parti olmazsa ve seçimleri kaybederse, ben 7 Haziran gecesi saat 12 bile olmadan görevimi başka asil bir kardeşime devretmeye hazırım. Ama söylüyorum onlara; 12 seçim kaybetmiş Bahçeli'ye, 7 veya 8 seçim, referandum kaybetmiş Kılıçdaroğlu ve bir çok seçimlere kaybetmiş HDP ve Demirtaş'a soruyorum 'siz var mısınız?' onlara soruyorum, 'eğer seçimi kaybederseniz koltuklarınızı bırakır mısınız' diyorum, hiç cevap yok. Bir tek Demirtaş  yarım ağız dedi ki 'eğer kaybedenin sorumlusu ben olduğum anlaşılırsa bırakabilirim.' Nasreddin Hoca'nın hikayesi gibi... Şöyle, şöyle, şöyle olursa belki...Bu ne demek biliyor musunuz, bunların hiçbiri seçimi kazanacağına inanmıyor, onun için bu meydan okumaya cevap veremiyorlar. Ama şöyle düşünüyorlar, 'ah bir kriz çıksa, AK Parti bu krizden, kaostan zayıflasa, bir takım tuzaklar kurulsa da fırsat bu fırsat deyip iktidara gelsek.' Siz bu tuzaklara fırsat verir misiniz? Tuzak kuranın tuzağını başına çarpar mısınız? Böyle bize adnan Menderes'in, şehit Başbakanımızın akıbetini gösterenlere, 'bu ülkede darbe, vesayet hiçbir şekilde olmayacak' diyecek misiniz? Paralelcilere 'maskelerinizi indirin, öyle meydana gelin' diyecek misiniz? Biz size ve Türkiye'ye güveniyoruz.''

''Biliyoruz ki 7 Haziran'da da siz emaneti bize vereceksiniz, hiç korkumuz, şüphemiz yok'' değerlendirmesinde bulunan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

''Biz millete, millet bize inanmış. Kılıçdaroğlu milleti kandırmak için 'bana 4 yıl verin yeter' diyor. Siz Recep Tayip Erdoğan'ı, şimdi beni dinliyorsunuz, biz hiç sizden 4 yıl, 4 gün, 4 saat istedik mi? 'Emaneti bize verin, hakkını veririz' dedik. İster 4 yıl, ister bizden sonra da devam edecek AK Parti liderleriyle 40 yıl, isterse 400 yıl... Biz zamana bağlı değiliz, biz millete bağlıyız, Allah'a bağlıyız. Bu, niye 4 yıl istiyor biliyor musunuz? Biz Hazineyi, kasayı tam takır almıştık, doldurduk. Sizin dualarınız bereketlendi doldurduk, alın terinizle vergi verdiniz doldurduk, bu gelecek müflis tüccar gibi kasayı boşaltıp. Bak yapıyor o hareketi, Muğlalı biliyor nasıl yaptığını. Bunun bir adı çarkçı diğer adı da SSK'da olduğu gibi karla aldığını zararla devredecek. 'Ben bir başarı hikayesiyim' deyip SSK'yı batıran bu adama, yola, gittiği sandığı, kaydolduğu kendi aday olduğu sandığı bulamayan bu genel müdüre ülkeyi teslim eder misiniz?"

Muğla'daki "vatanperver CHP'li kardeşlerine" seslenmek istediğini belirten Davutoğlu, "Siz ve biz Cumhuriyet'in yolcularıyız, çocuklarıyız. Cumhuriyet'i yüceltmek bizim görevimizdir. Kuvayımilliye ile Cumhuriyeti  hakim kılmak bizim görevimizdir. O güzel, o müşfik cumhuriyetimizi kim kudretli kıldı? Üzerinde Türkiye cumhuriyeti mührü olan pasaportu, Türk lirasını kim değerli kıldı? Cumhuriyetçilik, oturduğunuz yerden ideolojik birtakım sözler sarfetmek, slogan üretmek değildir. Cumhuriyetçilik, Cumhuriyeti yüceltmektir, Türkiye Cumhuriyeti'ni yüceltmektir. 2023'e giderken isteğimiz, MHP, CHP'ye gönül vermiş, oy vermiş vatandaşlarımıza bir muhasebe yapmalarıdır. Türkiye ve Cumhuriyet'in geleceği ancak ve ancak güvenin, istikrarın, huzurun devamıyla olur. Perde gerisinden Pensilvanya ile dini istismar ederek dolaylı siyaset yapan çetelerle işbirliği yapan CHP, Cumhuriyet'i savunabilir mi? MHP, açık bir şekilde Türkiye'de 2002'de verilen emaneti tamamlamayıp 3- 3,5 yılda kaçıp giden Bahçeli'ye tekrar emanet verilir mi? Madem ki yapacağın hizmet vardı, niye bıraktın?" diye konuştu.

Kendilerinin milleti hiç yalnız bırakmadığını vurgulayan Davutoğlu, "Siz bize emaneti verdiniz. Bu emanete hakkıyla riayet ettiğimize Allah huzurunda şahit misiniz? Bu vatanın her santimetre karesine gidip milli birliği savunduk mu? Dünyanın her yerinde Albayrağa sığınanlara yardımcı olduk mu? Albayrağı yücelttik mi? Şahit misiniz? 7 Haziran'da emaneti tekrar bize vermeye hazır mısınız? Koalisyon heveslilerine, ülkeyi kaosa götürmek isteyenlere '90'lı yılları biliyoruz, sizin dönemleri,  eski Türkiye'yi biliyoruz, size yol vermeyiz' diyecek misiniz? Kaos tuzakları kuranlara, tuzaklarını başlarına çalmaya hazır mısınız?" diye sordu.  

Vatandaşlardan "evet" yanıtı alan Başbakan Davutoğlu, "Allah dilinize, yüreğinize güç versin. Allah yar ve yardımcımız olsun" diyerek konuşmasını tamamladı. 

 

-Mitingden notlar...

Milas-Bodrum Havalimanı'ndan Muğla'ya helikopterle gelen Davutoğlu, mitingin yapıldığı Eski Garaj Meydanı'na seçim otobüsüyle geçti. Davutoğlu'na, yol boyunca vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu. Konuşma yaptığı platforma eşi Sare Davutoğlu'yla çıkan Başbakan Davutoğlu, Muğlalıları selamladı.

Miting alanının çevresine büyük Türk bayrağı ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun posterlerinin asıldığı görüldü.

Mitinge, AB Bakanı Volkan Bozkır, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, bazı AK Parti milletvekilleri adayları ile teşkilat yöneticileri katıldı.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşması mitinge katılan gençler tarafından sık sık "Muğla seninle gurur duyuyor" ve "AK Parti Muğla'da tek parti" sloganlarıyla kesildi.

Konuşmasının ardından, milletvekili adaylarıyla el ele tutuşan ve vatandaşlara karanfil atan Davutoğlu, yaklaşık 15 dakika partisinin adaylarıyla görüştü.

(Bitti)