"Anadolu'dan Muğla'ya Kültür Adımları" Projesi

"Anadolu'dan Muğla'ya Kültür Adımları" Projesi
"Anadolu'dan Muğla'ya Kültür Adımları" Projesi
- Proje kapsamında Gürcistan, Muğla, Burdur, Diyarbakır, Ankara, Bitlis, İstanbul ve Balıkesir halk oyunları ekipleri davul, zurna, kemençe ile yörelerine özgü halk oyunları oynadı

MUĞLA (AA) - "Anadolu'dan Muğla'ya Kültür Adımları" Projesi kapsamında Muğla'ya gelen halk oyunları ekipleri, bölgelerine özgü oyunları sahneledi.

Muğla Anadolu Lisesi öğretmeni Ertan Bekar'ın koordinatörlüğünü yaptığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Muğla Sanat Merkezi tarafından desteklenen proje kapsamında Muğla'ya gelen halk oyunları ekipleri, program öncesi Sınırsızlık Meydanı'nda kortej yürüyüşü düzenledi.

Ekipler, Muğla'daki tarihi sokaklardan geçerek Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önüne geldi. Program daha sonra Prof. Dr. Şadan Gökovalı Açık Hava Tiyatrosu'nda devam etti.

Açılışta konuşan proje koordinatörü Ertan Bekar,  Türkiye 'nin tüm dansları ve folklorik değerlerinin Muğla'da buluştuğunu söyledi.

Bekar, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen projedeki amaçlarının şehirlerdeki kültürel varlıkları ortaya çıkararak, bu kaynağın beslendiği milli kültürün diğer kaynaklar ile pekiştirilmesi olduğunu dile getirdi.

Orta Asya'dan Anadolu'ya doğru akan bütün kültürel kimliğin özünde halk oyunlarının kendini gösterdiğini belirten Bekar, "Halk oyunlarımız kültürel kaynaklarımız içerisinde milli benliğimizin bütün zenginliklerini, renklerini, duruşunu, düşüncesini yansıtan canlı bir aktarımdır. Sazımız, sözümüz, duruşumuz, kıyafetlerimiz bizde toplanan geleneksel mirasımızın yansımasıdır" dedi.

Bekar, yürütülen proje ile bugünü geçmiş ve gelecekle zenginleştirerek Anadolu'nun bütün zenginliklerini göstermek istediklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Gürcistan, Muğla, Burdur, Diyarbakır, Ankara , Bitlis, İstanbul ve Balıkesir halk oyunları ekipleri, davul, zurna, kemençe ile yörelerine özgü halk oyunlarını oynadı.

Programa katılan vatandaşlar ekipleri uzun süre ayakta alkışladı.