Aquamasters Uluslararası Açıksu Yüzme Maratonu

Aquamasters Uluslararası Açıksu Yüzme Maratonu
Aquamasters Uluslararası Açıksu Yüzme Maratonu
- Marmaris'te gerçekleştirilen yarışlarda erkeklerde 3 bin metrede Tolga Öcal, 6 bin metrede Emre Erdoğan, kadınlarda 3 bin metrede Tuğçe Tasar, 6 bin metrede Bige Vardar birinci oldu

MUĞLA (AA) - Aquamasters Uluslararası Açıksu Yüzme Maratonu, Muğla'nın Marmaris ilçesinde yapıldı. 

Türkiye Yüzme Federasyonu'nun desteğiyle Marmaris Gençlik ve Spor Kulübü Yüzme Şubesi tarafından İçmeler sahilinde gerçekleştirilen maratona 25 ila 85 yaş arasında 3 bin metrede 198, 6 bin metrede ise 84 olmak üzere 282 yüzücü katıldı.

Maratonda ilk olarak 6 bin metre, kısa bir süre sonra da 3 bin metre yarışının startı verildi. Mesafenin uzun olması nedeniyle bazı sporcuların zorlandıkları görüldü.

Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı yarış sırasında cankurtaranları taşıyan tekneler de yüzücüleri takip etti.

 

- Dereceye giren sporcular

Yaklaşık 3 saat süren yarışın ardından 3 bin metre erkeklerde Tolga Öcal birinci, Umut Gözen ikinci, Buğra Korahan da üçüncü oldu. Kadınlar 3 bin metrede birinciliği Tuğçe Tasar, ikinciliği Cevlan Ertuğrul, üçüncülüğü Özge Tuga kazandı. 

Erkekler 6 bin metrede Emre Erdoğan birinci, Ümit Kemal Cengiz ikinci, Turgut Esen de üçüncü sırada yer aldı. 6 bin metre kadınlar kategorisinde ise birinciliği Bige Vardar, Gülşah Özkan ikinciliği, Birce Aydoğan da üçüncülüğü elde etti. 

Dereceye giren sporculara kupaları Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Belediye Başkan Vekili Halil Gökovalı ve Marmaris Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Demirel tarafından verildi. 

 

- 85 yaşında 3 bin metre yüzdü

Yarışmaya katılanlar arasında bulunan Eski Yüzme İhtisas Kulübü Başkanı 85 yaşındaki Levent Aksu dikkati çekti. İstanbul Boğazı'ndaki yarışlara sürekli katıldığını belirten Aksu, bu yarışlara en fazla katılan kişi olduğunu kaydetti. 

Uzun mesafeli yüzme yarışlarına katılabilmek için sürekli antrenman yapılması gerektiğini vurgulayan Aksu, "Gençlere önerim, yüzerken kendilerini sıkmasınlar, tempolarını bozmasınlar. Nefes, kol ve bacak arasında ahenk kursunlar. Süratle başlarsanız, bu yarışları bitiremezseniz" dedi. 

Gençliğinde cimnastikçi olduğunu, bundan dolayı yüzmeye geç başladığını anlatan Aksu, gençlere yüzmeye erken yaşta başlamalarını tavsiye etti. Aksu, "Yüzme çok güzel bir spordur. Sürekli yüzen insanlar kolay kolay hasta olmaz" diye konuştu.