Atıl durumdaki "kükürtlü su" turizme hizmet edecek

Atıl durumdaki "kükürtlü su" turizme hizmet edecek
Atıl durumdaki "kükürtlü su" turizme hizmet edecek
- Dalaman'da yıl boyu 28-29 derece sıcaklıkta doğal olarak çıkan kükürtlü su, belediyenin projesiyle 12 ay turizme hizmet edecek - Dalaman Belediye Başkanı Şaşmaz: - "İçinde 17 minerali bulunan, sedef hastalığının tedavisinin yapılabildiği bir suya sahibiz. 'Güzellik iksiri' diye bilinen çamur ise suyun çıkmasıyla doğal olarak oluşuyor"

MUĞLA (AA) - Dalaman'da yıl boyu 28-29 derece sıcaklıkta doğal olarak çıkan kükürtlü su, hazırlanacak projeyle 12 ay yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulacak.

Dalaman Belediyesi tarafından 2 milyon liraya mal olan proje çerçevesinde, suyun çıktığı Kapukargın Mahallesi'ndeki 80 dönümlük alana 30 bungalov, restoran ve çeşitli işletmeler yapılacak.

Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, termal suyun atıl durumda olduğunu, kaynağın doğal haliyle kullanıldığını bildirdi.

Atıl durumdaki suyun kullanımını 10 yıllığına Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden aldıklarını anlatan Şaşmaz, "Bu alanın etrafında, belediyenin ve ormanın mesire yeri olarak bulunan arazileri var. Bunları da projeye dahil ederek daha düzenli hale getireceğiz" dedi.

Şaşmaz, maliyeti 2 milyon lira olan projenin 600 bin lirasının Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından karşılanacağını ifade etti. 80 dönümlük alanda bungalov tipi konaklama yerlerinden çocuk oyun sahasına kadar yapılar olacağını belirten Şaşmaz, şunları kaydetti:

"Suyumuz 28-29 derece ama mineral değerleri dünyada eşi benzeri az bulunan düzeyde. İçinde 17 mineralli, sedef hastalığının tedavisinin yapılabildiği bir suya sahibiz. 'Güzellik iksiri' diye bilinen çamur da suyun çıkmasıyla doğal olarak oluşuyor. Bunlar göz önüne alındığında yurtiçinden ve yurtdışından Dalaman'a gelip yaz, kış kaplıcaya girmek isteyenler bu tesisle bunu yapabilecek. Böylece bölge ekonomisine de katkı sağlamış olacağız."

- "Herkes gelip girmeli"

Cilt hastalığı olan ve Hatay'dan kaplıca için geldiğini anlatan Mahmut Dolgun, kükürtlü suyun kaşıntılarına iyi geldiğini söyledi.

Kükürtlü suya yapılacak tesisin, suyu kullananlar için faydalı olacağını dile getiren Dolgun, "Yetkililer burayı daha kullanışlı hale getirirse iyi olacaktır. Tuzlu bir su ve kokusu var ama çok güzel. Herkes gelip girmeli. Faydasını göreceklerdir" dedi.