Babadağ'dan 100 bin uçuş hedefi aşıldı

Babadağ'dan 100 bin uçuş hedefi aşıldı
Babadağ'dan 100 bin uçuş hedefi aşıldı
- Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Babadağ'da bu yıl 118 bin 971 uçuş gerçekleştirildi

MUĞLA (AA) - Dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezleri arasında gösterilen Fethiye ilçesindeki Babadağ'dan, geçen yılın 10 aylık dönemine oranla yüzde 28 artışla 118 bin 971 uçuş yapıldı.

Adrenalin tutkunu yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Babadağ Hava Sporları ve Rekreasyon Merkezi, her yıl uçuş rakamlarını artırarak bölge ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

Babadağ'ın işletmeciliğini yapan Fethiye Güç Birliği Şirketi ve Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl koydukları 100 bin uçuş hedefini 10 aylık dönemde aşarak 118 bin 971 uçuş sayısına ulaştıklarını dile getirdi. Arıcan, iki aylık dönemde öngördükleri 2 bin uçuşla yılı 120 bin uçuşla kapatmayı planladıklarını bildirdi.

Arıcan, yamaç paraşütü faaliyetinin bölge esnafına da katkı sunduğunu, kış aylarında ilçe merkezindeki otellerin uçuş yapmaya gelen yabancı misafirler tarafından tercih edildiğini ifade etti.

 - "Babadağ artık bir marka" 

Babadağ'ı Türkiye'nin dünyaya açılan bir penceresi olarak gördüklerini anlatan Arıcan, şöyle konuştu:

"Geçen yıl hizmete açılan bin 200 pisti, Fethiye'de turizmin gelişmesinde önemli rol oynadı. İnşallah bu böyle devam edip gidecektir. Bu kadar uçuş sayısı içerisinde tandem (ikili) uçuşta ölümlü kaza olmadı. Ancak, single (tekli) uçuşta zaman zaman ölümlü kazalar yaşanıyor. Ama bu bizim elimizde değil. Burada çevre düzenlemesini, alt yapıyı elimizden geldiğince en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Temennimiz hiç ölüm olmadan bu yılı geçirmek."

Akif Arıcan, Babadağ'ın artık bir marka olarak dünyanın tanıdığı bir yer konumuna geldiğini, özellikle kış aylarında Çin'den gelen turistlerin Türkiye'ye ve Fethiye'ye önemli katkı sunduğunu dile getirdi.

 - Çinli turistler kışın uçmaya gelecek

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Kooperatif Başkanı Celal Yıldız da yamaç paraşütü faaliyetinde bu yıl, geçen yıla oranla rekor sayıda uçuş gerçekleştiğini kaydetti.

Uçuş sayılarının artmasının Fethiye bölgesine ekonomik olarak önemli katkılar sunduğunu aktaran Yıldız, "Özellikle Çinli turistlerin buraya çekme konusunda yamaç paraşütünün etkisi çok büyük. Fethiye ve Ölüdeniz esnafı bundan faydalandı. Diğer bütün turizm şehirlerinin gözü burada oldu. Hepsi Çinli turistin neden Fethiye'ye gittiğini merak etti. Onlar buraya sadece uçmak için geliyorlar ve bütün Fethiye bundan faydalanıyor" dedi.

Yıldız, yamaç paraşütü uçuşlarının kışın da devam edeceğini, böylece bölgeye çok sayıda Çinli turistin geleceğini sözlerine ekledi.