Beçin Kalesi'nde kazı çalışmaları başladı

Beçin Kalesi'nde kazı çalışmaları başladı
Beçin Kalesi'nde kazı çalışmaları başladı
- UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, Menteşeoğulları Beyliği'ne de başkentlik yapan Beçin şehri ve kalesindeki çalışmaların aralık ayına kadar sürmesi planlanıyor - Kazı Başkanı Prof. Dr. Pektaş: ''Geçen yıl zengin bir buluntu dönemi geçirdik. Bu yıl da aynısını ümit ediyoruz''

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Milas ilçesindeki tarihi Beçin şehri ve kalesinde kazı çalışmalarının bu yılki bölümü başladı.

UNESCO Dünya  Mirası Geçici Listesi'ne 2012'de alınan kale ve çevresinde, 15 kişilik ekiple kazı çalışmaları yürütülüyor. Çalışmaların bu yılki bölümünün, aralık ayına kadar sürmesi planlanıyor.

Pamukkale Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı ve Beçin Kalesi Kazısı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015 kazı döneminin 10 işçi ve 5 uzmanla başladığını söyledi.

Bu yılki çalışmalarda çevre düzenlemesi projesine ağırlık verileceğini bildiren Pektaş, Menteşeoğulları Beyliği'nin kurucusu Ahmet Gazi'nin türbesinin müzeye çevrilmesiyle ilgili altyapı çalışmalarının da sürdüğünü anlattı.

Çiftlik mevkisinde geçen yıl bol miktarda seramik bulunduğunu, bu nedenle kazının ''zengin'' olarak değerlendirilebileceğini belirten Pektaş, ''Çiftlik'teki çalışmalarda neredeyse bütün halinde seramikler bulunmuştu. Yani geçen yıl zengin bir buluntu dönemi geçirdik diyebiliriz. Bu yıl da aynısını ümit ediyoruz'' ifadelerini kullandı.

Pektaş, kazdıkları alanların restorasyonunun yanı sıra dış kale surlarında, onaylı projeler kapsamında onarım yapmayı planladıklarını dile getirdi.

Şehrin o dönemde kullanılan yolunun ortaya çıkarılması amacıyla temizlik çalışması gerçekleştirileceğini belirten Pektaş, Kızıl Han ve Yelli Cami restorasyonlarının da kısa sürede başlayacağını bildirdi.

Çalışmaların tamamlanmasıyla yerli ve yabancı turist sayısının artacağını vurgulayan Pektaş, şöyle devam etti:

''Çevre düzenleme projesi bu yılın yaz aylarında tamamlanırsa, Beçin'e yerli ve yabancı turistlerin daha fazla ilgi göstereceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda yaptığımız altyapı çalışmalarının da meyvelerini bu yıl ortalarında vereceğini tahmin ediyoruz.''

Pektaş, ödenek artışı sağlanması durumunda Esentepe'deki kazıevinin restorasyon laboratuvarı ve altyapı eksikliklerinin giderilerek, kazının 10 aya yayılmasının sağlanabileceğini kaydetti.

-Beçin Kalesi

Milas-Ören yolunda, ilçe merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Beçin köyünde bulunan kalede ilk yerleşim, Kalkolitik döneme kadar iniyor. Son şeklini büyük oranda Menteşeoğulları Beyliği döneminde alan kalenin alt tarafındaki Beçin kenti, beyliğe başkentlik de yapmış.